Nano/mikro-gözenekli sistemlerden organik kirleticilerin ileri teknolojik proseslerle geri kazanımı
Recovery of organic pollutions from nano/micro-porous systems with advanced technological processes
  1. Tez No: 558731
  2. Yazar: TUĞBA BAŞARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, m-nitrofenol'ün suda çözünmeyen formda β-siklodekstrin bazlı nano/mikro gözenekli süngerlere adsorpsiyonu gerçekleştirilmiştir. Sulu çözeltisinden m-nitrofenol'ün β-siklodekstrin bazlı nano/mikro-gözenekli süngerlere adsorpsiyon sürecinde; başlangıç organik kirletici derişimi (25-500 mg/L), adsorban miktarı(0.15-0.60 g), karıştırma hızı (100-300 rpm), pH (3.5-9.5) ve ortam sıcaklığı (15-45 oC) gibi temel adsorpsiyon parametrelerinin adsorpsiyon verimine etkisi incelenmiştir. Elde edilen deneysel bulgulardan yola çıkılarak, denge verilerinin literatürde yer alan adsorpsiyon izoterm modelleri ve adsorpsiyon kinetik modelleri ile uyumları araştırılmıştır. Ayrıca, son yıllarda pek çok uygulama alanına sahip olan süperkritik akışkan teknolojisi ile organik kirleticiyle doygun adsorbanın rejenerasyon süreci gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, süperkritik akışkan rejenerasyon işlemi sırasında ayırma verimini etkileyen; işletme basıncı (200 bar ve 300 bar) ve sıcaklık (40 oC ve 60 oC), yardımcı çözücü (etanol) derişimi (%5 ve %10 (v/v)) gibi temel işletme parametrelerinin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of m-nitrophenol in wastewater onto water-insoluble form β-cyclodextrin based nano/microporous sponges was carried out. In the process of adsorption of b m-nitrophenol from aqueous solution to β-cyclodextrin-based nano/ microporous sponges, the effect of the main adsorption parameters such as initial organic pollutant concentration (25-500 mg/L), adsorbent amount (0.15-0.60 g), mixing speed (100-300 rpm), pH (3.5-9.5) and adsorption temperature (15-45 oC) on the adsorption yield were investigated. Based on the experimental data obtained, the equilibrium data were investigated with the adsorption isotherm models and adsorption kinetic models in the literature. In addition, with the use of supercritical fluid technology, which has many applications in recent years, the process of regeneration of the saturated adsorbent with organic pollutants has been carried out. In the study, the effect of main operating parameters such as operating pressure (200 bar and 300 bar) and temperature (40 oC and 60 oC), entrainer (ethanol) concentration (etanol of %vol. 5 and %vol. 10) which affect the separation yield during the supercritical fluid regeneration process were investigated.