Atık sulardan endokrin bozucu bileşik bisfenol A'nın giderimi için proses geliştirilmesi
Process development for removal of endocrine disrupting compound biphenol A from wastewater
- Tez No: 558740
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, atık suda bulunan endokrin bozucu bileşik bisfenol A'nın suda çözünmeyen formda β-siklodekstrin bazlı nano/mikro gözenekli süngerlere adsorpsiyonu gerçekleştirilmiştir. Sulu çözeltisinden bisfenol A'nın β-siklodekstrin bazlı nano/mikro-gözenekli süngerelere adsorpsiyon sürecinde; başlangıç organik kirletici derişimi, adsorban miktarı, karıştırma hızı ve ortam sıcaklığı gibi temel adsorpsiyon parametrelerinin adsorpsiyon verimine etkisi incelenmiştir. Elde edilen deneysel bulgulardan yola çıkılarak, denge verilerinin literatürde yer alan adsorpsiyon izoterm modelleri ve adsorpsiyon kinetik modelleri ile uyumları araştırılmıştır. Ayrıca, son yıllarda birçok uygulama alanına sahip olan süperkritik akışkan teknolojisi ile organik kirleticiyle doygun adsorbanın rejenerasyon süreci gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, süperkritik akışkan rejenerasyon işlemi sırasında ayırma verimini etkileyen; işletme basıncı ve sıcaklık, çözücü akış hızı, yardımcı çözücü (etanol) derişimi gibi temel işletme parametrelerinin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of endocrine disrupting compound bisphenol A in wastewater onto water-insoluble form β-cyclodextrin-based nano/microporous sponges was carried out. In the process of adsorption of bisphenol A from aqueous solution to β-cyclodextrin-based nano/microporous sponges, the effect of the main adsorption parameters such as initial organic pollutant concentration, adsorbent amount, mixing speed and ambient temperature on the adsorption yield were investigated. Based on the experimental data obtained, the equilibrium data were investigated with the adsorption isotherm models and the adsorption kinetic models in the literature. In addition, with the use of supercritical fluid technology, which has many applications in recent years, the process of regeneration of the saturated adsorbent with organic pollutants has been carried out. In this study, the effect of main operating parameters such as operating pressure and temperature, solvent flow rate, entrainer (ethanol) concentration, which affect the separation yield during the supercritical fluid regeneration process were investigated.