Altyapı koordinasyon merkezleri için konumsal veri standartlarına uygun bilgi sistemi tasarımı: Trabzon örneği
Information system design in accordance with spatial data standards for infrastructure coordination center: Case study Trabzon province
- Tez No: 558767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE EBRU ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ülkemizde özellikle büyük kentlerin nüfusunun hızla teknik altyapı çalışmalarında son yıllarda artış yaşanmaktadır. Plan ve program olmadan yapılan altyapı çalışmalarının kentte yarattığı olumsuz etki, bunların yanında can ve mal güvenliğini tehdit olaylar kentsel teknik altyapının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Teknik altyapı ile ilgilenen kurum/kuruluş ve şirketlerin farklı, çalışma alanlarında ise paydaş olması altyapı çalışmalarının koordine edilmesi ihtiyacı yaratmıştır. Bu nedenle 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 8. maddesi gereği büyükşehir belediyesi sınırları içindeki alt yapı hizmetlerinin koordinasyon içinde yürütülmesi amacıyla Altyapı Koordinasyon Merkezleri (AYKOME) kurulmuştur. Altyapı çalışmaları ile ilgilenen kurum/kuruluş ve şirketlerin ortak çalışabilirliğinin arttırılabilmesi için kullandıkları veri türlerinin birbirine uyum sağlaması son derece önemlidir. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında“Türkiye Kent Bilgi Sistemleri Standartlarının (TRKBS) Belirlenmesi Projesi”gerçekleştirilmiştir. Yapılan tez çalışması ile AYKOME'ler de altyapı çalışmalarını koordine edebilmek için diğer teknik altyapı çalışmaları ile ilgilenen kurum/kuruluş ve şirketlerin TRKBS standartları çerçevesinde ürettikleri verileri alarak hepsinin bulunduğu ortak bir Altyapı Bilgi Sistemi kurmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, there is an increase in the technical infrastructure works of the population of big cities in recent years. The negative impact of infrastructure works without plans and programs in the city, as well as events threatening life and property security, show how important the urban technical infrastructure is. The fact that institutions / organizations and companies interested in technical infrastructure are different and stakeholders in their fields of work created the need to coordinate the infrastructure works. For this reason, Infrastructure Coordination Centers (ICC) have been established in order to carry out infrastructure services within the boundaries of the metropolitan municipality in coordination with article 8 of the Metropolitan Municipality Law No. 5216. In order to increase the interoperability of the institutions/organizations and companies interested in the infrastructure works, it is very important to adapt the data types they use. Therefore, the Directorate General of Environment and Urbanism carried out.“Turkey Urban Information Systems Standards (TUISS) Determining Project”in 2012. With this thesis, it is aimed to establish a common Infrastructure Information System by taking the data produced by the institutions / organizations and companies interested in other technical infrastructure works in accordance with TUISS standards in order to coordinate the infrastructure works at ICCs.