3B yazıcılar için elektrik kesintilerinde uygulanacak uzaktan kontrollü sistem tasarımı
Remote control system design to be applied in electrical failures for 3D printers
  1. Tez No: 558771
  2. Yazar: HELAL SALEH HUSSEIN AL HADHEQ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
3 boyutlu yazıcılar sanayi alanında yeni bir devrim gerçekleştirmiştir. Bu teknik yeni olmasına rağmen somut ve hızlı bir gelişime imza atmıştır. Sanayi devletleri ve sanayi şirketleri tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Çünkü bu sistem geleneksel şirketlerin yapamadığı karmaşık ve hassas ürünleri üretebilme potansiyeline sahiptir. Buna ek olarak eklemeli imalat tekniğine dayanan 3 boyutlu yazıcılar sanayi ile birlikte özellikle tıp, uzay, astronomi, uçuş bilimi ve eğitim gibi pek çok alanda başarı göstermiştir. Söz konusu teknik önceden mümkün olmayan yeni çalışma ve araştırma alanlarını da açmıştır. Bu tez çalışması elektrik kesintisi durumunda 3 boyutlu yazıcının yarım kalan işini devam etme fırsatını sağlayan özelliklerin yazıcı yazılımına eklenmesini içermektedir. Normal şartlarda elektrik kesintisi birçok 3B yazıcı için işin devam edememesi ve yarım kalması nedeniyle yazdırma işleminin zarar görmesine sebep olmaktadır ve bu sorun daha önceleri de pek çok kez yaşanmıştır. Bununla birlikte eklenti yazılımı geliştirdiğimiz Marlin_Ramps_Epcos_i3v programı varsayılan olarak elektrik kesintisi durumunda yazdırma işlemine devam etmemektedir. Ayrıca geliştirdiğimiz eklenti yazılımı kullanıcıya uzaktan bilgilendirme ve kontrol olanağını da sağlamıştır. Bu çalışma, geliştirilen eklenti programımızın açık kaynak kodlu Marlin_Ramps_Epcos_i3v yazılımına entegrasyonu ile elektrik kesilmesi sonucunda meydana gelen zaman ve sarf madde zararının azaltılmasını hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
3D printers have revolutionized the industry. Although this technique is new, it has achieved concrete and rapid development. It has received great interest from industry and industrial companies. Since this system had the potential to produce complex and delicate products that traditional companies could not. In addition to this, 3D printers based on additive manufacturing technique have been successfully applied in many fields such as medicine, space, astronomy, flight science and education together with industry. This technique has opened up new areas of study and research that were previously impossible. This thesis involves the addition of the features that enable the continuation of the unfinished process of the 3D printer in case of power failure. Under normal circumstances, a power failure can cause printing to be damaged due to the inability to continue and unfinished work for many 3D printers, and this problem has occurred many times before. However, the Marlin_Ramps_Epcos_i3v program, on which we developed an add-on, has not a software that allowed printing to continue in the case of a power failure. In addition, the software plug-in that we have developed has provided the user with the opportunity to inform and control remotely. In this study, it is aimed to reduce the time and consumable damage caused by power faults as a result of the integration of the plug-in program developed into the open source Marlin_Ramps_Epcos_i3v software.