Ordu ve giresun yöresindeki fındık bahçesi topraklarının biyolojik özellikleri ve bunların diğer toprak özellikleriyle ilişkileri
Biological properties of hazelnut orchards soils in Ordu and Giresun region and relationship with other soil properties
  1. Tez No: 558778
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, Ordu ve Giresun illerinde fındık yetiştiriciliği yapılan alanlardan alınan toprakların fiziko-kimyasal ve biyolojik özellikleri belirlenerek, toprakların biyolojik özellikleri ile fiziko-kimyasal özellikleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; Ordu ve Giresun yöresinde fındık yetiştirilen topraklar genel olarak; orta bünyeli, asidik reaksiyonlu, tuzsuz, kireçsiz ve yeterli organik madde içeriğine sahiptir. Toprakların toplam N, değişebilir Ca ve Mg içerikleri yeterli, alınabilir fosfor ve değişebilir potasyum içerikleri yetersiz, alınabilir mikroelement içerikleri bakımından ise Fe hariç yeterlidir. Bununla beraber, toprakların biyolojik özelliklerinden toprak solunumu, mikrobiyal biyomas C, dehidrogenaz ve katalaz enzim aktivitesi ile toprakların diğer fiziko-kimyasal özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılmış, elde edilen sonuçlara göre, toprak biyolojik özelliklerini en fazla etkileyen toprak özelliğinin pH, kireç ve organik madde olduğu belirlenmiştir. Toprak biyolojik özellikleri ile toprak organik madde kapsamı ve pH arasında önemli pozitif korelasyonlar belirlenmiştir. Analiz sonuçları yöre topraklarının en temel sorunu olan düşük pH değerlerinin optimum düzeye getirilmesi için gerekli uygulamaların yapılması besin elementlerinin alınmasının yanı sıra toprakların biyolojik özellikleri üzerine de olumlu etkiler yapacağını ortaya koymaktadır. Kireçleme ve alkalen karakterli gübre uygulamalarının yapılması bu sorunu ortadan kaldırmaya yönelik önlemlerin başında gelmektedir. Genel olarak toprakların organik madde seviyesi yapılan çalışmada yeterli seviyede olmasına rağmen organik madde içeriğinin toprakların sürdürülebilirliği, toprak kalitesi ve canlılığı açısından çok önemli bir parametre olduğu için muhafaza edilmesi gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physico-chemical and biological properties of soils taken from hazelnut cultivation areas in the provinces of Ordu and Giresun were determined and the relationships between the biological properties and the physico-chemical properties of soils were evaluated. Most of the soil samples taken from hazelnut grown areas in Ordu and Giresun region have fine textural class, acidic reaction, non-saline, low lime content, sufficient organic matter content. Soils, total N, exchangeable Ca and Mg, microelement contents were found to be sufficient and inadequate in terms of phosphorus and exchangeable potassium contents. Biological properties of soils, soil respiration, microbial biomass C, dehydrogenase and catalase activity and other physico-chemical properties of soil between relationship investigated. According to the results, it was determined that the soil properties that affect the soil biological properties are the most important pH, lime and organic matter. Significant positive correlations between soil organic matter content and pH were determined. As a result, it is thought that the applications to eliminate the acidity in the region will have positive effects on the biological properties of soils as well as the intake of nutrients. Lime addition and the application of alkaline fertilizer application is one of the measures to eliminate this problem. Although the organic matter level of the soils is sufficient in the study, it is absolutely necessary to conservation the organic matter content as a very important parameter in terms of soil sustainability, soil quality and viability.