Mobilya üretimi yapılan işyerlerinde beceri eğitiminde karşılaşılan sorunların belirlenmesi
Determination of problems encountered in skill training in workplaces making furniture production
  1. Tez No: 558846
  2. Yazar: SÜLEYMAN KOLUTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR CİHAD BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mobilya konusunda eğitim veren okullarda, eğitim alan öğrenci sayısında azalma vardır. Orta dereceli okullarda, özellikle Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde mobilya konusunda verilen eğitim ve bu okullarda eğitim alan öğrencilerin beceri eğitimlerinde bazı sorunlar yaşadıkları bilinmektedir. Ayrıca, işyerleri tarafından, eğitim görmüş öğrencilerin mobilya konusunda yeterli becerilere sahip olmadıkları da belirtilmektedir. Bu çalışmada, mobilya ve dekorasyon öğrencilerinin mesleki bilgi ve becerileri beceri eğitimi aldıkları işletmelerde, iş yeri yöneticileri tarafından anket yöntemi ile araştırılmıştır. Bu amaç için, Türkiye'de mobilya sektörü gelişmiş, on il belirlenmiştir. Bu illerde aktif beceri eğitimi yaptıran otuz işletme yetkilisi ile anket yapılmıştır. Anket sonuçlarını kullanarak, öğrencilerin beceri eğitimindeki sorunları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In schools providing furniture education, there is a decrease in the number of students receiving education. In secondary schools, especially in Vocational and Technical Anatolian High Schools, it is known that the education given in furniture education and the students receiving education in these schools have some problems in their skills training. It is also stated by the workplaces that the educated students do not have sufficient skills in furniture. In this study, the occupational knowledge and skills of furniture and decoration students were investigated by the managers of the workplace by the survey method. For this purpose, ten cities which have the advanced furniture sector in Turkey are determined. A questionnaire was conducted with thirty business officials who had active skills training in these provinces. Using the results of the survey, the problems in the skills training of the students were identified.