Farklı yoğunlukta kademelendirilmiş taşyünü imalatı için mekanik sistem tasarımı ve ürünün ısıl özelliklerinin incelenmesi
The mechanical system design and observation of thermal analysis for two different density production in one product of stonewool
  1. Tez No: 558845
  2. Yazar: ENİS SELÇUK ALTUNTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAKİ KARAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu Yüksek Lisans Tez çalışmasında, dünyada yaygın kullanım alanı bulunmasına rağmen üretim kotası kısıtlı olan çift yoğunluklu taşyününün yerli ve milli kaynaklarla üretilmesi imkânları ve ısı yalıtımı açısından en iyi malzemenin tasarlanması konusu araştırılmıştır. Mekanik sistemin tasarımında parçalarının burulma, basınç, ve sehim gibi ilgili mekanik özellikleri göz önünde bulundurulmuştur. Tasarlanan malzemelerin ilgili özellikleri bunlar üretilmeden önce teorik model ile analiz edilmiştir. Teorik olarak elde edilen malzeme özellikleri uygun testler sonucu deneysel olarakda doğrulanmıştır. Farklı kombinezonda birçok malzeme üzerinde yapılan kapsamlı deneysel çalışmalar sonucunda, 50 mm kalınlığında ve 150 kg/m3 yoğunlukta ve 10 mm kalınlığında 100 kg/m3 yoğunlukta taşyünü malzemelerin en iyi ısı yalıtımı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research study of this M.Sc. thesis has been about double density stone wool which has a limited production quote although it has a common usage area worldwide. The purpose of this study has been to develop a design approach to produce double density stone wool having a high heat insulation property using domestically available sources. Relevant mechanical peculiarities such as torsion, compression, and deflection of the pieces of the materials have been taken into consideration in the design procedure. The prospective performances of the designed materials have been analyzed theoretically prior to their actual production. The theoretically obtained results have been verified experimentally after having produced the designed materials. The experimental studies have revealed that among various designs, the products of 50 mm thickness having a dosage of 150 kg/m3 and of 10 mm thickness with a dosage of 100 kg/m3 have yielded better heat insulation as compared to the other combinations tried.