Bazı ticari sebze türlerinin fide gelişimi üzerine farklı vermikompost oranlarının etkileri
Effects of different vermicompost ratios on seedling growth of some commercial vegetable species
  1. Tez No: 558850
  2. Yazar: OSMAN NURİ ÖCALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDETTİN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma; torf ve perlit (2:1) içerisine farklı oranlarda (normal kontrol, konvansiyonel kontrol (gübreli su ile sulanan), %5, %10, %20, %40 ve %50) vermikompost ilave etmenin bazı ticari sebze türleri (domates, hıyar, lahana ve kıvırcık marul)'nde fide gelişimine etkilerini belirlemek amacıyla Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne ait serada 2019 yılı Nisan-Mayıs ayları arasında yürütülmüştür. Tohumlar 150 hücreli viyollere 4 Nisan 2019 tarihinde ekilmiştir. Konvansiyonel kontrol gübreli su ile sulanmıştır. Normal kontrol ve vermikompost uygulamalarında ise sulama gübresiz su ile yapılmıştır. Fidelerin boylanmasını engellemek amacıyla durdurucu uygulanmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Her parselde 10 bitki yetiştirilmiştir. Fideler 4-6 yapraklı olduklarında gözlemler yapılmıştır. Biomass, gerçek yaprak sayısı, fide uzunluğu, gövde uzunluğu, gövde çapı, fide yaş ağırlığı, fide kuru ağırlığı, kök uzunluğu, kök yaş ağırlığı ve kök kuru ağırlığı gözlemleri yapılmıştır. Sonuç olarak fide kalitesini ifade eden en önemli kriterlerden fide ve kök kuru ağırlığı üzerine farklı vermikompost oranlarının etkisi domateste önemli olmazken hıyar, lahana ve kıvırcık marulda etkisi önemli olmuştur. Dozlar arttıkça fide ve kök kuru ağırlığı normal kontrol ve konvansiyonel kontrole göre artmıştır. En yüksek fide ve kök kuru ağırlığı hıyarda %40 oranında, lahanada %50 oranında ve kıvırcık marulda %5 oranında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study; in order to determine the effects of adding different proportions (normal control, conventional control (watered with fertilizer), 5%, 10%, 20%, 40% and 50%) of vermicompost to peat and perlite (2:1) mixture on seedling development in some commercial vegetable species (tomato, cucumber, cabbage and crispy lettuce) was carried out between April-May 2019 in greenhouse belonging to Tokat Gaziosmanpasa University Agricultural Research and Application Center. Seeds were sown on April 4th, 2019 in 150-cell viols. Conventional control was irrigated with fertilizer water. Normal control and vermicompost applications were irrigated with normal water without fertilizer. Plant growth retardant was applied to prevent for seedling length. The experiment was established with randomized plot design with 3 replications. 10 plants were grown in each plot. Observations were done when the seedlings were reached about 4-6 leaves. Biomass, number of leaves, seedling length, stem length, stem diameter, seedling fresh weight, seedling dry weight, root length, root fresh weight and root dry weight were observed. As a result, the effect of different vermicompost ratios on seedling and root dry weight of seedling quality, which is one of the most important criteria for seedling quality, was not significant in tomato, whereas cucumber, cabbage and crispy lettuce were significantly affected by different vermicompost ratios. When vermicompost ratios were increased, seedling and root dry weight were increased compared to normal and conventional controls. The highest seedling and root dry weight were obtained in 40% ratio in cucumber, 50% ratio in cabbage and 5% ratio in crispy lettuce.