Adana ili kentsel kesimde tüketicilerin GDO'lu ürünlere karşı tutum ve bakış açılarının incelenmesi
Investigation of attitudes and perspectives of urban consumers of adana province against GMO products
  1. Tez No: 558851
  2. Yazar: EYLÜL MEYLA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünya nüfusunun hızlı artışı sonucu gıda üretiminde modern biyoteknolojik yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Modern biyoteknolojiyle tarım ve gıda teknolojileri geliştirilmiş insanların temiz bir çevrede, sağlıklı ve iyi beslenerek yaşamlarını sürdürmesi amaçlanmıştır. Modern biyoteknoloji uygulamaları arasında geçmişten günümüze en çok tartışılan konu genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) dır. GDO'lu üretim ile hedeflenen ürün verimliliği sağlanmış ancak toplumda tüketilen gıdalar ile ilgili tutum oluşmuştur. Bu çalışmada, Adana ili kentsel kesimde tüketicilerin GDO'lu ürünlere karşı tutum ve bakış açılarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında veriler, 106 hanehalkı reisi ile yapılan tüketici anketi aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların %90 'ı GDO'lu gıdalar ile ilgili bilgisi olduğunu, ancak bu ürünlere karşı önyargının oluştuğunu uzun vadede tüketimin sağlık problemlerine neden olabileceği, ülkemizde GDO'lu üretim ve satışın yasak olmasına karşı tüketiciler bu konuda yapılan denetimlerin yeterli ve şeffaf olmadığı düşünmektedir. GDO'lu üretime karşı oluşan ön yargıya rağmen yapılacak üretim ile bol, ucuz ve kaliteli ürüne ulaşılacağını böylece açlık ile mücadelede yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid increase of the world population, modern biotechnological approaches in food production have emerged. It is aimed that people who have developed agricultural and food Technologies with modern biotechnology live their lives in a clean environment with healthy and good nutrition. Among the applications of modern biotechnology, geneticallymodified organisms (GMO) are the most debated issues from past to present. Targeted product efficiency was achieved with GMO production, but the atitude towards food consumed in the society was formed. In this study, it is aimed to reveal attitudes and perspectives of urban consumers of Adana province towards GMO products. Within the scope of the research, data were colled through a consumer survey conducted with 106 heads of households. As a result of the research, 90% of the participants have knowledge about GMO foods, but there is bias against these products in the long term, consumption may cause health problems, and despite the prohibition of production and sales of GMO in our country, consumers think that the audits conducted on this issue are not sufficient and transparent. In spite of the prejudice aganist GMO production, it is believed that it is possible to reach abundance of agricultural products with their production economically achieved thus it will be useful in figting hunger.