Acil servise intoksikasyonla başvuran olgularda, aspirasyon pnömonisi ve solunum yolları komplikasyonlarının araştırılması
Investigation of aspiration pneumonia and respiratory complications in patients admitted to emergency department
- Tez No: 558913
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Ağız boşluğundaki sıvı veya katı taneciklerin, üst solunum yolu sekresyonlarının ya da mide içeriğinin aspirasyonu sonucu akciğerde meydana gelen enflamasyona aspirasyon pnömonisi (AP) denir. Zehirlenme ya da başka bir nedenle şuur kaybı gelişen olgularda solunum sisteminin koruyucu reflekslerinde bozulma meydana gelebilmekte ve bu durum aspirasyonla sonuçlanabilmektedir. Biz bu çalışmada, ilaç intoksikasyonuyla acil servise başvuran, gastrik lavaj ve aktif kömür uygulanmış hastalarda AP'nin sıklığı ve AP gelişmesinde etkili olan faktörleri araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Haziran 2011- ile Eylül-2011 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune E.A.H. Acil Servisine başvuran akut zehirlenme olguları prospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen olguların akciğer grafisi, fizik muayene ve laboratuvar bulguları standart çalışma formuna kaydedildi. Bu hastaların başvuru ilk başvurudan sonraki 7. günde ve 90. günde fizik muayene, PA AC grafileri, laboratuar tetkikleri tekrar edilerek aspirasyon pnömonisi ve akciğer komplikasyonu meydana gelip gelmediği araştırıldı. 30 hastadan oluşan kontrol grubu ise acil servise başka şikayetlerle başvuran, kendisine gastrik lavaj ve aktif kömür uygulanmayan ve herhangi bir solunum yolu hastalığı olmayan kişilerden seçildi. Bu hastalar da pnömoni gelişimi açısından takip edildi. Bulgular: Çalışmaya 50 akut zehirlenme olgusu ve 30 hastadan oluşan kontrol grubu dahil edildi. Olguların yaşları 18-76 arasında olup yaş ortalaması 28.12 idi. 4 olguda (%8) 7. günde pnömoni gelişmişti. 90. günde ise hiçbir hastada AP ve solunum yolu komplikasyonu gelişmediği görüldü. Sonuç: Çalışmamızda acil servise intoksikasyonla başvuran gastrik lavaj ve aktif kömür uygulanan hastalarda AP oluşum riski açısından kontrol grubu ile arasında anlamlı fark görülmedi. Bununla birlikte AP sıklığının yaşla ve kişisel faktörlere bağlı olarak arttığı düşünülmektedir. Acil hekimleri, yaşlı akut zehirlenmeli olgulara daha fazla dikkat etmek zorundadır. GKS'u 8'in altında olan hastalarda AP gelişme ihtimali daha fazla olmakla birlikte bilinç düzeyi normal olan hastalarda da gelişebileceği unutulmamalıdır. Endotrakeal entübasyonun solunum yolunu tam olarak koruyamadığı hatırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Aspiration pneumoniae (AP) is the disease caused the aspiration of fluid or solid particules of the oral cavity resulting by the inflammation of lung parenchyma. As a result of poisoning or other altered mental states protective reflexes are compromised and aspiration may result. In this study, we aimed to investigate the frequency of AP and the risk factors in patients treated with gastric lavage and active charcoal. Materiels and Method: In this study, we examined the patients presented to E. R. of Haydarpaşa Numune Hospital between June 2011- SEptember 2011 in a prospective manner. Those included in the study were reported in concordance with the chest X- ray, physical examination and laboratory tests in a standart worksheet. These patients were re- evaluated on the 7th and 90th day of their arrival by their physical examination, X_ray and laboratory tests. Results: 50 acute poisoning cases were included in this series. The average age was between 18-76 with the mean 28.12 yrs. In 4 cases (%8) on the 7th day after arrival, pneumoniae occured. On the 90th day, no patient had any AP or respiratory complication. Discussion: In our study there was no difference between the control and AP groups who were treated with gastric aspiration and active charcoal in the E.R. in means of the risk. However, it has been generally considered that AP frequency increases with the age and other risk factors. Emergency physicians should be careful about old and acutely poisoned cases. Although in patients with GCS less than 8 are more prone to AP, the patients with normal mental state may also have AP. We should remember endotracheal intubation may not protect airway completely.