Sazan, (Cyprinus carpio, L., 1758)'larda Aeromonas hydrophila enfeksiyonlarına karşı farklı antibiyotiklerin etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different antibiotics against Aeromonas hydrophila infections in carp (Cyprinus carpio, L., 1758)
  1. Tez No: 559080
  2. Yazar: OKAN KILINÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BİRCAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Son dönemlerde verilen çeşitli desteklerin sonucunda su ürünleri yetiştiricilik sektörüne olan talep artmaya başlamıştır. Yükselişe geçen üretime bağlı olarak bakteriyel hastalıkların görülme sıklığı da artmıştır. İşletmelerde hastalıkların ortaya çıkışı önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle yetiştiricilikte enfeksiyonlara karşı etkili tedavi yöntemlerin belirlenmesi önemli bir yer almaktadır. Bu bakteriyel enfeksiyonlardan Gram (-), hareketli bir bakteri olan Aeromonas hydrophila'nın etken olduğu hastalığa dünyanın her yerinde rastlamak mümkündür. Bu hastalığın tedavisinde mutlaka antibiyotik kullanılması gerekli ve uygulanacak tedavi programının titizlikle uygulanması önem taşımaktadır. Antibiyotik kullanma prosedürlerine uyulmadan kullanılan birçok antibiyotik sonucunda hastalık tedavilerinde antimikrobiyel dirençliliği önümüze çıkmaktadır. Çalışmamızda bu konuya dikkat çekerek sazanlarda (Cyprinus carpio) deneysel olarak oluşturulan Aeromonas enfeksiyonlarında kullanılan üç farklı (Eritromisin, Doksisiklin, Sülfadiazin) antibiyotiğin etkinliği belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma süresince kanlı agar kullanılarak bakteriyel incelemeler yapılmıştır. Sonuçta, tüm gruplardaki klinik bulgular karşılaştırılmış, sürekli gözlemler yapılmıştır. Antibiyotiklerden tedavi etkinliği yüksek olarak sülfadiazin ve doksisiklin tavsiye edilmiştir. Antibiyotik dirençlilik çalışmalarının hem insanlar ve hem havyanlar için kontrollü bir biçimde ülkesel olarak düzenli çalışmalar yapılmalı ve antibiyotik kullanımının takip edilebilirliği için çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
As a result of the various supports given recently, the demand for aquaculture sector has started to increase. The incidence of bacterial diseases is also increased due to increased production. The emergence of diseases in enterprises causes significant economic losses. Therefore, determination of effective treatment methods against diseases in aquaculture has an important place. One of these bacterial infections, Gram (-), Aeromonas hydrophila, can be encountered all over the world. In the treatment of this disease, it is absolutely necessary to use antibiotics and it is important to apply the treatment program carefully. Antimicrobial resistance is the most common treatment for antibiotic application. In our study, we tried to determine the efficiancy of three different (Erythromycin, Doxycycline, Sülfadiazine) antibiotics used in experimentally generated Aeromonas infections in carp (Cyprinus carpio). Bacterial investigations were performed during the study using blood agar. In conclusion, clinical findings in all groups were compared and continuous observations were made. Sülfadiazine and doxycycline have been recommended because of the high therapeutic efficacy of antibiotics. Regular studies of antibiotic resistance studies should be conducted in a controlled manner for both humans and animals, and studies should be carried out for the traceability of antibiotic use.