Sathi kaplamalarda sıcak agrega kullanımının adezyon özelliklerine olan etkisinin araştırılması
Investigation the using heated aggregate in chip seals on the effect of adhesion properties
  1. Tez No: 559168
  2. Yazar: MOHAMMAD BABOUR RAHMANY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ekonomik oluşları, hızlı bir şekilde yapılabilmeleri, kısa sürede trafiğe açılabilmeleri, kayma direnci yüksek düzgün bir yüzey sağlamaları gibi belli başlı avantajlarından dolayı Türkiye'de en çok kullanılan asfalt kaplama türudur Sıkıştırılmış granüler temel üzerine yapılan sathi kaplamalar Türkiye, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere vb. gibi ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle Türkiye'nin 67333 km'yi bulan karayolu ağının 39333 km'lik önemli bir kısmı sathi kaplamalı yollardan oluşmaktadır. Sathi kaplamalar aynı zamanda bitümlü sıcak karışım kaplamalar için koruyucu ve iyileştirme amaçlı olarak da yaygın kullanılan bir kaplama türüdür. Sathi kaplamaların performansı, yapım öncesinde ve sonrasında, bitümlü sıcak karışımlardan farklı olarak çok sayıda faktör tarafından etkilenebilmektedir. Sathi kaplamalarda agreganın yapışma performansı yapıldığı yolun trafik hacmi, konumu, tatbik edilen agreganın nominal boyutu ve yapım yöntemi vb. faktörlerden önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu tez çalışmasında üç tür agrega, Poli Fosforik Asit (PPA) ile modifiye edilmiş iki farklı cins bağlayıcı bitüm (B50/70, B160/220) kullanılarak agregaların dört farklı sıcaklıkta (0 oC, 80 oC , 90 oC, 100 oC, 120 oC) ısıtılması sonucu sathi kaplamalardaki adezyon performansına olan etkisi Vialit yapışma ve Nicholson soyulma deneyleri ile araştırılmıştır. Deney sonuçlarında PPA katkısı ve agregaların ısıtılmasının sathi kaplama adezyon performansına olumlu etki yaptığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chip seals (CS) are one of the mostly used asphalt pavement type in Turkey because of the advantages of low cost, quickly construct and opened to traffic, high friction and smooth surface properties and etc. Chip seals which was constructed on unbound granular base's surface is widely used some countries such as Turkey, South Africa, Australia, New Zealand, England and etc. Especially in Turkey, 39333 km of 67333 km highway network is constructed by chip sealed road pavement. Chip seals are also widely used as a preventive maintanance application for bituminous hot mix pavements. Performance of chip seals on unbound granular base can be affected by number of factors before and after the construction different from bituminous hot mix pavements. The adhesion performance of the aggregate in chip seals is significantly influenced by factors such as traffic volume, location, nominal size of the applied aggregate, and construction method. In this thesis, the effect on adhesion performance in chip seals was investigated by Vialit adhesion and Nicholson stripping tests used three types of aggregates at four different temperatures (0 oC, 80 oC, 90 oC, 100 oC, 120 oC) and two different types of bitumen modified with Poly Phosphoric Acid (B50 / 70, B160 / 220) (PPA). The results of test showed that PPA addition and heating of the aggregates has a positive effect on the chip seal's adhesion performance.