Otomotiv uygulamalarında lazer kaynak parametrelerinin mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
Effect of laser welding parameters on microstructure and mechanical properties in automotive applications
  1. Tez No: 559167
  2. Yazar: ADNAN KARAAĞAÇLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇAKMAKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET:Bu çalışmada, otomotiv endüstrisinde lazer kaynak uygulamaları, lazer kaynak çalışma prensibi ve lazer kaynak parametrelerinin mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi araştırılmıştır. Lazer kaynağın başta güç, hız ve ışın boyu gibi temel parametreleri esas alınarak malzemelerin kaynak dikişine ve kesitine etki ve nüfuziyeti araştırılmıştır. Ayrıca Vickers Sertlik Testi ile bu parametrelerin malzemenin sertliğine etkisi analiz edilmiştir. Çalışmanın içinde ayrıca otomotiv endüstrisinde araç üretimindeki hafif malzemeler olan alüminyum alaşımlar, magnezyum alaşımları, titanyum alaşımları ve galvanizli çeliklerdeki kullanımına yönelik beklentileri hakkında yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. Galvanizli çeliğin lazer kaynağı, kaynak konfigürasyonunu değiştirerek, kalıp bileşimini değiştirerek, ve çinkoyu buharlaştırarak, galvanizli çelik kalitesinde kaliteyi iyileştirme çabaları değerlendirilmiştir. Bu malzemelerin lazerle kaynaklanması sırasında karşılaşılan mikro yapı değişiklikleri ve kusurları anlatılmış ve sertlik, kesme ve çekme kuvvetleri gibi kaynakların mekanik özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT:In this study, the effect of laser welding applications, laser welding and laser welding parameters on microstructure and mechanical properties were investigated in automotive industry. The effect and penetration of the welds and cross sections of the materials on the basis of basic parameters such as power, speed and beam length were investigated. Furthermore, the effect of these parameters on the hardness of the material was analyzed with Vickers Hardness Test. In the study, the studies on the expectations for the use in aluminum alloys, magnesium alloys, titanium alloys and galvanized steel, which are light materials in the production of vehicles in the automotive industry, have been evaluated. Efforts to improve the quality of galvanized steel were evaluated by changing the welding configuration of the galvanized steel, changing the welding composition, changing the mold composition, and evaporating the zinc. The microstructure changes and defects encountered during laser welding of these materials are described and the mechanical properties of sources such as hardness, cutting and tensile forces are investigated.