Elazığ-Karakoçan jeotermal kuyusunda kuyu tamamlama testleri ve delphi ile programlanması
Well complete tests in Elazığ-Karakoçan geothermall well and programming with delphi
  1. Tez No: 559197
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Jeotermal enerjiyi içeren yeraltı rezervuar sistemlerinin yerinde ve kuyu akış koşulları altında özelliklerinin (geçirgenlik, gözeneklilik, akışa kapalı ya da uygun olup olmaması vb.) belirlenmesi, bu sistemlerin uygun şekilde geliştirilmesi ve işletilmesine yönelik kararların alınmasında ve geleceğe yönelik performans tahminlerinin yapılmasında kullanılan modellerin oluşturulmasında son derece önemlidir. Kuyu tamamlama testleri bu amaçları gerçekleştirmek için kullanılan en önemli araçlardır. Kuyu tamamlama testlerinden elde edilen bilgiler, günümüz teknolojisi ile birleştirildiğinde, rezervuarın gerçekçi bir şekilde tanımlanmasını ve üretim/rezervuar performansının değerlendirilmesini sağlar. Dolayısıyla, en doğru yaklaşım elde edilecek kuyu test analiz bilgilerinden oluşturulan veri tabanının jeotermal sistemlerin tanımlanması ve uygun şekilde hesaplanmasını sağlayan programın oluşturulmasıdır. Bu çalışmada, jeotermal sistemlerde kuyu tamamlama testlerinde kullanılacak yöntemlerin özellikleri hakkında bilgilerden başlanarak, kullanılan kuyu tamamlama test tipleri, bu testlerin tasarımlanması, değerlendirilmesi, analizlerden elde edilen veri tabanı ile oluşturulmuş modern bir bilgisayar programı sunulacaktır. Bu program son yıllarda teknolojik gelişmelerle paralel olarak Delphi Programlama dili ile kuyu tamamlama testleri alanında da önemli ölçüde ilerleme kaydedecektir. Modern modelleme ve analiz yöntemleriyle geliştirilecek olan bilgisayar programı hakkında bilgiler sunulacak olup, Türkiye'deki Aydın - Söke jeotermal sahalarında yapılan çeşitli kuyu testlerine ait saha uygulamaları yine bu çalışmada yer verilecek ve bu testlerin değerlendirilmesi, analizleri hakkında bilgiler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Determining the properties of underground reservoir systems containing geothermal energy under site and well flow conditions (permeability, porosity, whether it is closed to flow or not, etc.), making decisions about the proper development and operation of these systems and creating the models used in making future performance forecasts is extremely important. Well completion tests are the most important tools used to achieve these objectives. When the information obtained from the well completion tests is combined with today's technology, the reservoir is defined in a realistic way and the production / reservoir performance is evaluated. Therefore, the most accurate approach is to create a program that allows the identification and proper calculation of geothermal systems of the database formed from well test analysis information to be obtained. In this study, starting from the information about the properties of the methods to be used in well completion tests in geothermal systems, the well completion test types used, the design and evaluation of these tests, a modern computer program created with the data obtained from the analyzes will be presented. In parallel with the technological developments, this program will make significant progress in the area of well completion tests with Delphi Programming language. Modern modeling and analysis methods with will be presented information about the computer program that will be developed, Aydin in Turkey - Soke geothermal field applications of various well tests in the field will be given the floor again this study and evaluation of these tests, information about the analysis will be presented.