Sarıcan beldesi (Karakoçan/Elazığ) florası
The flora of Sarican town (Karakocan/Elazig)
  1. Tez No: 709017
  2. Yazar: VEYSEL SONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı Sarıcan beldesi florasının tespiti amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanından 2018-2021 yılları arasında 726 bitki örneği toplanmış, 64 familya, 253 cins ve 547 takson tespit edilmiştir. Bölgede tespit edilen türlerden 3'ü Pteridophyta, 1'i Gymnospermae, 543'ü ise Angiospermae taksonlarından oluşmaktadır. Yapılan tespitler sonucunda 76 endemik takson belirlenmiş ve endemizm oranı %13.9 olarak belirlenmiştir. Tespit edilen Endemik taksonların IUCN tehlike kategorileri şöyledir: taksonlardan 36 tane en az endişe verici (LC), 8 tane takson tehdit altına girebilir (NT), 8 tane takson zarar görebilir (VU), 10 tane takson tehlikede (EN), 3 tane takson kritik (CR), 11 tane takson veri yetersiz (DD) olarak tespit edilmiştir. Araştırma alanında tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları: İran-Turan elementi 198 (%36,20), Avrupa-Sibirya elementi 17 (%3.11), Akdeniz elementi 20 (%3.66) ve çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler 312 (%57.03) olarak tespit edilmiştir. Takson sayılarına göre alanda ilk 10 familya sırasıyla; Asteraceae (73), Fabaceae (51), Lamiaceae (46), Brassicaceae (35), Boraginaceae (32), Caryophyllaceae (22), Rosaceae (20), Apiaceae (19), Asparagaceae (18) ve Ranunculaceae (16)'dir. Çok takson içeren ilk 10 cins ise sırasıyla; Astragalus (20), Trifolium (12), Allium (10), Ranunculus (10), Salvia (8), Centaurea (7), Ornithogalum (8), Eubhorbıa (7), Cholchicum (7) ve Polygonum (7)'dur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the flora of Sarıcan town of Karakoçan district of Elazığ province. 726 plant samples were collected from the research area between 2018-2021, 64 families, 253 genera and 547 taxa were identified. Of the species identified in the region, 3 taxa are Pteridophyta, 1 taxon is Gymnospermae, and 543 are Angiospermae taxa. As a result of the determinations made, 76 endemic taxa were determined and the endemism rate was determined as 13.9%. The IUCN threat categories of the determined Endemic taxa are as follows: 36 taxa of least concern (LC), 8 taxa near threatened (NT), 8 taxa vulnerable (VU), 10 taxa endangered (EN), 3 taxa critically endangered (CR), 11 taxa were determined as insufficient data (DD). Distribution of taxa determined in the study area according to phytogeographic regions: Irano-Turanian elements 198 (36.20%), Euro-Siberian elements 17 (3.11%), Mediterranean elements 20 (3.66%), and those with multi-regional or unknown phytogeographic region 312 (57.03%) ) has been identified. According to the taxon numbers, the first 10 families in the area are respectively; Asteraceae (73), Fabaceae (51), Lamiaceae (46), Brassicaceae (35), Boraginaceae (32), Caryophyllaceae (22), Rosaceae (20), Apiaceae (19), Asparagaceae (18) and Ranunculaceae (16). The first 10 genera containing many taxa are respectively; Astragalus (20), Trifolium (12), Allium (10), Ranunculus (10), Salvia (8), Centaurea (7), Ornithogalum (8), Eubhorbia (7), Cholchicum (7) and Polygonum (7).