Harran Ovası yaygın toprak serilerinde su tutma eğrilerinin belirlenmesi
Harran Plain widely in soil series determination of water holding curves
- Tez No: 559222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Toplam 225 000 hektarlık Harran Ovası büyük bir tarımsal potansiyele sahiptir. Bu topraklar üzerinde bazı çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, önemi dolayısıyla ayrıntılı çalışmalara büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma Harran Ovası topraklarının Su Tutma Eğrilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler ve tartışmaların ışığı altında, Fatik ve Tektek dağları rezidüleri ve ova topraklarının kil mineralleri bakımından gösterdiği benzerliğe dayanarak, paligorskitin kireç taneleri içinde oluştuğunu ve bunun ayrışma sonucu toprağa karışmakta olduğu söylenebilir. Yarı kurak iklim koşullarının da bu mineralin kararlılığının devamını sağladığı ifade edilebilir. Ancak mevcut atmosferik koşullar altında paligorskitin kararlılığının giderek bozulduğu ve zamanla smektite dönüştüğü söylenebilir. Yağmurla sürekli taşınan malzeme toprakları da yenilemektedir. Horizonlar arasında sınırların belirgin olmayışı da benzer karakterde malzemelerin zamanla topraklara ilave edildiğini kanıtlamaktadır. Toprak su eğrilerinden de görüleceği gibi, özellikle killi topraklarda yarayışlı suyun yaklaşık yarı düzeyine indiği durumlarda azalan su sulama ile eksiklik giderilmelidir. Verilecek suyun hızı da, bitki su tüketimi yanında, önemli ölçüde toprak suyuna bağlıdır. Bitki büyümesi için su şart olduğuna göre, topraklarda su oranlarının izlenmesi, sağlıklı bir sulama yapılabilmesi için esastır.
Özet (Çeviri)
A total of 225 000 hectares of Harran Plain has a great agricultural potential. Although some studies have been carried out on these soils, there is a great need for detailed studies due to its importance. This study was conducted to determine the Water Retention Curves of the Harran Plain soils. In the light of the data and discussions obtained from the study, it can be said that palygorskite is formed in lime grains due to the resemblance of Fatik and Tektek mountains and plain soils in terms of clay minerals. It can be stated that semi-arid climatic conditions provide the stability of this mineral. However, it can be said that under the present atmospheric conditions, the stability of the palygorskite has gradually deteriorated and it has been transformed into smectite over time. The material that is constantly transported by rain also renews the soil. The fact that the boundaries between the horizons is not evident proves that the materials of similar character are added to the soil over time. As can be seen from the soil water curves, especially in clay soils, the water should be eliminated by decreasing water irrigations in cases where the water is about half the level. The speed of the water to be given is also dependent on the soil water, besides the water consumption of the plant. Since water is essential for plant growth, monitoring of water rates in soils is essential for a healthy irrigation.