Kolorektal kanser olgularında dizi analizi ile TLR2 geni GT tekrarlarının incelenmesi
Identification of TLR2 gene GT repeats by sequence analysis in colorectal cancer cases.
- Tez No: 559324
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÜMİT ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Toll benzeri reseptörler konak savunma mekanizmalarını harekete geçirir. Son zamanlarda TLR ekspresyonunun, TLR'nin kanser hücrelerindeki fonksiyonunun ve tümorigenesis ve tümör gelişimi ile ilgisinin araştırılması büyük önem kazanmıştır. Bu genlerdeki genetik varyasyonlar enfeksiyonel hastalıklar, allerji, kardiyovasküler hastalıklar ve kanserle ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada; doğuştan gelen immün sistemin işleyişinde önemli rolü olan TLR2 genindeki GT tekrarlarının Türk halkındaki kolorektal kanserli olgularda incelenerek kanser ile immün sistem arasındaki ilişkiye farklı bir boyut kazandırmak amaçlanmıştır. Çalışmamızda genetik varyasyonlar 'DNA Dizileme' yöntemi ile tespit edilmiştir. Bu çalışma; TLR2 gen bölgelesindeki GT tekrarlarının Türk popülasyonundaki kolorektal kanserli hastalarda araştırıldığı ilk polimorfik çalışma özelliğini taşımaktadır. TLR2 geni GT tekrar bölgesi çalışmasında toplam 35 örnek kontrol örnekleri ile karşılaştırıldığında GT tekrar sayısı farklılıkları bulunmuştur. Toplam 54 örnekte ise GT sayısı farkı gözlenmemiştir. Farklı vakalarla çalışma örnek sayısı genişletilerek elde edilecek verilerin klinik uygulamalara yansıması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Toll-like receptors activate host defense mechanisms. Recently, the investigation of TLR expression, cancer cell function and tumorigenesis and tumor development has become of great importance. Genetic variations in these genes are associated with infectious diseases, allergies, cardiovascular diseases and various types of cancer. The aim of this study was to investigate the GT repeats of the TLR2 gene, which plays a significant role in the functioning of the innate immunity system, in colorectal cancer cases in Turkish population and to come up with a different dimension of the relationship between cancer and the immune system. Genetic variations in our study were determined by the DNA Sequencing method. This study is the first polymorphic study that GT repeats in the TLR2 gene region was investigated in patients with colorectal cancer in the Turkish population. GT repeat count differences were found in the TLR2 genetic GT repeat region study when compared to a total of 35 sample control samples. In total 54 samples, GT number difference was not observed. Reflection to clinical applications is considered of the data obtained by expanding the number of samples to work with different cases.