Profesyonel futbol takımının ilçenin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısına etkisinin araştırılması (İnegöl örneği)
Investigation of the effect of the professional football team on the socio-cultural and socio-economic structure of the province (example of İnegöl)
  1. Tez No: 559325
  2. Yazar: SEDAT BAYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ATALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Profesyonel Futbol Takımının İlçenin Sosyo-Kültürel ve Sosyo-Ekonomik Yapısına Etkisinin Araştırılması (İnegöl Örneği) Amaç: Profesyonel spor kulüplerinin futbolcular, yöneticiler, taraftarlar, yerel yönetimler hatta devletler üzerinde ulusal ve uluslararası müsabakalarda etkileri görülmektedir. Araştırmada profesyonel bir futbol takımının ilçenin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapısına etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızda verileri toplamada“Taraftar algısı ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin geçerlilik güvenilirliği Ekiz'in (2010) çalışmasında sağlanmıştır. Araştırmanın evrenini İnegöl ilçesinde yaşayan 18 yaş ve üstü kadın ve erkekler oluşturmuştur. Demografik özelliklere yönelik ilişkiler incelenmiş ve istatistiki analizlerde iki grup karşılaştırmaları bağımsız gruplarda t testi ile ikiden çok bağımsız gruplarda ise varyans analizi ile test edilmiş, fark bulunan değişkenlerde hangi gruplar arasında fark olduğunun tespiti için Post Hoc (LSD) testleri uygulanmıştır. İç tutarlılık ölçüsü olan Cronbach Alfa katsayısı hesaplanmıştır. Ölçek boyutları arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ve saçılım grafiği ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of the Professional Football Team on the Socio-Cultural and Socio-Economic Structure of the Province (Example of Inegöl) Objective: It has been seen that professional sports clubs are influential in national and international competitions on footballers, managers, supporters, local governments, and even states. It has been aimed to investigate the effects of a professional football team on the socio-economic and socio-cultural structure of the county. Method: In our study,“Fan Perception Scale”has been used to collect data. The validity reliability of the scale has been provided in the study of Ekiz (2010). The universe of the research is composed of men and women aged 18 years and older living in the country of İnegöl. Relationships for demographic characteristics have been examined and two groups of statistical analyzes have been tested by t test in independent groups and by variance analysis in more than two independent groups, Post Hoc (LSD) tests have been applied to determine which groups differ in the variables with differences. The internal consistency measure, Cronbach Alfa quotient, has been also calculated. Relations between scale dimensions have been examined by Pearson correlation coefficient and scatter graph.