Transservikal Aspirasyon Tekniği ile Koryon villus biopsisi teknik,yarar ve erken dönem komplikasyonları
Chorionic villus biopsy technique, benefit and early complications with Transcervical Aspiration Technique
- Tez No: 559392
- Danışmanlar: UZMAN METE GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ocak 1996-Haziran 1996 tarihleri arasında Dr.Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesinde gebeliğin sonlandırılmasını isteyen 70 hastaya transservikal aspirasyon yöntemi ile koryon villus biopsisi yapılmıştır.Alınan materyallerden 10 tanesi sitogenetik analize tabii tutulmuş,hastalar ise girişime bağlı olabilecek komplikasyonlar yönünden erken dönemde izlenmiştir.Tüm hastaların gebeliği,müdahaleden ortalama 4 gün sonra sonlandırılmıştır.%93 hastadan yeterli miktarda doku alınılabilmiştir.İlk biyopsi denemesinde başarı oranı %84 olarak saptanmıştır.Çalışmada yer alan hastaların 7 'sinde vajinal kanama komplikasyonu gelişmiştir.Nispeten yüksek sayılabilecek komplikasyon oranının ,bilinen öğrenme eğrisi doğrultusunda azalacağı düşünülmüştür.İlk trimesterdeki gebeliklerde transservikal aspirasyon ile koryon villus biopsisinin sitogenetik incelemeler yanınıda metabolik ve diğer tetkiklere olanak sağlayarak ,erken dönem tanı yöntemi olarak değerini arttıracağı ve günlük pratiğe girmesi ile komplikasyon oranının gittikçe azalacağı yargısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Between January 1996 and June 1996, 70 patients who wanted to terminate pregnancy in Dr. Zekai Tahir Burak Women's Hospital underwent chorionic villus biopsy by transcervical aspiration.Ten of these materials were subjected to cytogenetic analysis and the patients were followed up early for complications related to the intervention.All patients were terminated on average 4 days after the intervention.Adequate amount of tissue was obtained from 93% of patients.Vaginal bleeding complications occurred in 7 patients.It is thought that the relatively high complication rate will decrease according to the known learning curve.It was concluded that transcervical aspiration and chorionic villus biopsy in first trimester pregnancies would increase metabolic and other investigations in addition to metabolic and other investigations.