Düşük doz lazer uygulamasının osteoporozlü tavşan kemiklerine yerleştirilen implantların osseointegrasyonlarına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of low dose laser application on osseointegration of implants placed in osteoporosis rabbit bone
  1. Tez No: 559391
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı osteoporotik kemikte düşük doz lazer terapisi (DDLT)'nin biyostimülatif etkisi ile dental implantların osseointegrasyonunun artırılmasıdır. Materyal ve Metot: 28 adet dişi tavşan rastgele, bilateral overektomi uygulanan (Grup 2, n:14) ve overektomi uygulanmayan (grup 1, n:14) iki gruba ayrıldı. Her iki grupta da sağ tibial kemiğe yerleştirilen implantlara DDLT uygulandı (Grup 1aL, n:14 – Grup 2aL; n:14), sol tibal kemiğe yerleştirilenlere ise uygulanmadı (Grup 1b, n:14 – Grup 2b, n:14). Sakrifikasyon sonrası elde edilen verilerle, mikrotomografik inceleme, periotest ile stabilite değerlendirilmesi ve geri çıkarma torku değerlerine bakıldı. Mikro-BT' de kemik yüzeyi yoğunluğu, kemik hacminin yüzdesi (%BV/TV), toplam poroz alanın hacmi (Po.V(tot)), toplam poroz alanın yüzdesi (%Po(tot)), kontak noktasındaki kemiğin yoğunluğu (Conn.Dn), implant kemik temas yüzey alanı (İ.S./T.S.), trabeküler kalınlık (Tb.Th) ve trabeküler arası mesafe (Tb.Sb) değerlerinin ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to improve the osseointegration of dental implants with the biostimulatory effect of low level laser therapy (LLLT) on osteoporotic bone. Material and Methods: 28 female rabbits were used in the study. Rabbits were randomly divided into two groups: bilateral ovariectomy (group2, n:14) and sham-ovariectomy (group1, n:14). LLLT was applied to the implants placed in the right tibial bone (Group1aL, n:14-Group2aL, n:14), were not applied to implant placed in the left tibial bone (Group1b, n:14-Group2b, n:14). The data obtained after sacrification, microtomographic examination, stability test with periotest and removal torque (RTQ) values were evaluated. In micro-CT, bone surface density (BS/TV), percent bone volume (BV/TV%), connectivity density (Conn.Dn), total volume of pore space (Po.Vtot), total porosity percent (%Po (tot)), percent intersection surface (IS/TS%), trabecular thickness (Tb.Th) and trabecular seperation (Tb.Sb) were measured.