Klinik laboratuvarlarda çalışanların hasta güvenliği uygulamalarına yaklaşımı
Approach of clinical laboratory employees to patient safety practices
  1. Tez No: 559466
  2. Yazar: ÖZLEM MUSLUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVCİVAN GÜLDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Giriş ve Amaç: Hastadan numune alınmasından sonuçların bildirilmesi ve yorumlanmasına kadar geçen süreç doğru tanımlanmazsa oluşabilecek hatalar hastanın tanı ve tedavisini olumsuz etkileyecek ve hastanın iyileşme sürecini uzatarak hasta güvenliğini tehlikeye sokacaktır. Bu araştırma klinik laboratuvar çalışanlarının hasta güvenliği uygulamalarını değerlendirmek, farklı meslek grupları arasındaki değişkenliği tanımlamak amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipte hazırlanan araştırma 15 Haziran-15 Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini bir üniversite klinik laboratuvarlarında çalışan 130 personel oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında katılımcıların demografik bilgilerini içeren altı sorudan oluşan anket, hasta güvenliği yaklaşımlarını içeren 48 sorudan oluşan 5' li Likert Tipi ölçek kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin gruplar arası ya da gruplar içinde anlamlı farklılık olup olmadığını test etmek için Mann Whitney U-testi ve Kruskal Wallis H-testi, ikili grupların ölçümü için Mann Whitney U-testi kullanılmıştır. Sorular arasındaki ilişkinin derecesi ve yönü için ise Spearman testi uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %34,6'sının 40-49 yaş arasında, %64,6'sının kadın, %48,5'inin tekniker/teknisyen olduğu, %77,7'sinin de hasta güvenliği ile ilgili eğitim, seminer vb. katıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: If the process from sampling to reporting and interpreting the patient is not correctly defined, any errors that may occur will adversely affect the diagnosis and treatment of the patient and will prolong the patient's healing process and endanger patient safety. This study was planned to evaluate the clinical safety of patients in the clinical laboratory and to define the variability among different occupational groups. Method: This descriptive study was conducted between 15 June and 15 August 2018. The sample of this study consisted of 130 personal working in a university clinical laboratory. datas were collected by using sociodemographic information form and patient safety approach form. The Mann Whitney U-test and the Kruskal Wallis H-test were used to test whether there was a significant difference between the groups in the groups; Mann Whitney U-test was used for the measurement of bilateral groups. Spearman test was used for the degree and direction of the relationship between the questions. Results: It was found that 34.6% of the participants were between 40-49 years of age, 64.6% of them were women, 48.5% of them were technicians / technicians, and 77.7% of them participated in patient safety education.