Onkoloji servisinde yatan çocukların annelerinin gebelikte sigara içme durumlarının incelenmesi
Analysis of the smoking statuses of the mothers during pregnancy whose children are in oncology unit
- Tez No: 559601
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRUNNİSA YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Çalışma gebelikte sigara kullanma durumu ve çocukluk çağı kanserleri arasındaki bağlantının incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Bu çalışma, Haziran 2017-Aralık 2017 tarihleri arasında İzmir'de bir eğitim araştırma hastanesinin onkoloji servisinde kanser tanısı ile tedavi gören 51 çocuk, çocuk hastalıkları kliniğinde kanser öyküsü olmayan 154 çocukta yapılmıştır. Veriler tanıtıcı bilgi formu kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacılar tarafından toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare analizi, bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Tüm analizlerde p0,05). Sonuç: Gebelikte sigara kullanımı çocukluk kanserlerini etkileyen bir faktördür. Ayrıca ileri yaş ve 1. trimester sigara maruziyeti de çocukluk çağı kanserlerini önemli derecede etkilemektedir. Sağlık personelleri gebelik takibinin başlamasından itibaren sigara maruziyetini önlemeye yönelik bilinçlendirici çalışmalar planlamalı ve yürütmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was carried out to examine the connection between the status of smoking during pregnancy and childhood cancers. Method: This study was conducted with 51 children who were diagnosed with cancer and under treatment in the oncology unit, and 154 children who had no history of cancer, and were in pediatric clinic of a training and research hospital in Izmir, between June 2017 and December 2017. The data was obtained by researchers via the technique of face to face meeting, using the introductory information form. Descriptive statistics, chi-square test and t-test in independent groups were used for evaluating the data. The significance level of p0,05). Results: Smoking during pregnancy is an important variant that affects childhood cancers. Moreover, advanced age and the 1.trimester smoking exposure also affect childhood cancers significantly. Healthcare personnel should plan and conduct awareness raising studies to prevent exposure to smoking starting from the beginning of the pregnancy follow ups.