Reinhold Glière'in 'Op. 91 Korno Konçertosu' ve 'Op. 35 Korno ve Piyano İçin 4 Parça' adlı eserlerinin müzikal analizi ve çalışma yöntemleri
Musical analysis and study methods of 'Op. 91 Horn Concerto and Op. 35 Four Pieces for Horn and Piano' by rei̇nhold gli̇ère
- Tez No: 559600
- Danışmanlar: DOÇ. ŞİRİN BEGÜM GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu eser metninde Reinhold Glière'in yaşam öyküsü, bulunduğu dönemin müzik dili ve bestecinin diğer eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Reinhold Glière'in Op. 91 Korno Konçertosu ve Op. 35 Korno ve Piyano için 4 Parça eserlerinin analizleri ve Op. 91 Korno Konçertosu'nun çalınması güç pasajlarının teknik çalışma yöntemlerine yer verilmiş ve örneklerle gösterilmiştir. Bu eser metni çalışmasında öncelikle, Glière'in müzikal geçmişi ve kompozisyon tarzı incelenmiştir. Glière, Rus müziği için değeri çok büyük olan bir bestecidir. Ayrıca çalışmanın devamında, konçerto formuna değinilmiş olup; Barok, Klasik, Romantik Dönem ve 20. yüzyılda formun, gelişimi ve değişimi anlatılmıştır. Konçerto formunun gelişiminde büyük etkisi olan bestecilerin, form içinde yaptığı değişiklikler ve yeniliklere yer verilmiştir. Valeri Polekh'in, Glière'in Op. 91 Korno Konçertosu eserinin yazılışındaki etkisi oldukça büyüktür. Aynı zamanda Reinhold Glière'in kompozisyon stilinin oluşumunda, bestecinin etkilendiği isimler araştırılmıştır. Yapmış olduğum eser metni çalışmasında, 20. yüzyıl müziği ve Reinhold Glière'in daha çok insan tarafından bilinmesini sağlayacak bir kaynak oluşturulması hedeflenmiş olup, Op. 91 Korno Konçertosu ve Op. 35 Korno ve Piyano için 4 Parça eserlerinin analizleri, korno icracılarına yol göstermek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the life story of Reinhold Glière, the music language of his time and other works of the composer were enlightened. Also, analyses of Op. 91 Horn Concerto and Op. 35 Four Pieces For Horn and Piano, and technical work methods of the passages of Op. 91 Horn Concerto which are hard to perform are given and examples are shown. The priority of this study is to investigate Glière's musical background and his composition style. Despite the difficult and trouble some period, Glière experienced during the war, he developed himself and became aprecious composer for Russian music. In the second chapter, the concerto form was mentioned and the development and change of the form in the baroque, classical, romantic periods and 20th century were explained. The changes and innovations made by the composers, who have a great influence on the development of the form of concerto, are included. The influence of Valeri Polekh on writing the Op. 91 Horn Concerto is quite important. At the same time, prominent names who Reinhold Glière was impressed by during the formation of his composition style was researched. In this master's thesis I have written, analysis of Op. 91 Horn Concerto and Op. 35 Four pieces for Horn and Piano have been made on the purpose of guiding to horn performers.