İşlevini yitirmiş endüstri yapılarının eğitim yapısı olarak kullanımı
Using the refunctioning lost industrial structures as an educational structure
- Tez No: 559636
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SAYIL ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanların çeşitli gereksinimleri doğrultusunda ortaya çıkan mekanlar, zamanla değişen ve gelişen koşulların etkisiyle işlevsel olarak dönüşüme uğrayabilirler. Endüstri Devrimi de insan yaşam koşullarını değiştiren önemli bir etki bırakıp, makineleşmeye ve üretimin makinelere devredilmesine sebep olmuş ve ilk endüstri yapılarını ortaya çıkartmıştır. Modern dönemin kültürel ve tarihi değerlerini üzerinde barındıran endüstri yapıları, zamanla teknolojik ilerlemenin etkisiyle yetersiz kalarak, terk edilmiştir. Terk edilen bu yapılar zamanla tahribata uğrayıp harap olmaktadır. Modern dönemin etkisinde gelişen, geniş mekânsal hacimlere sahip bu yapıların korunmasında güncel bir restorasyon yöntemi olan yeniden işlevlendirme tercih edilebilmektedir. Yeniden işlevlendirme, kültürel değeri olan yapıları hayata kazandırabilen güncel bir yöntemdir. Yeniden işlevlendirme uygulamalarında yapılan müdahalelerin yapılara çeşitli etkileri mevcuttur. Bu müdahalelerin seçilen örnekler üzerinden iç mekana etkilerinin saptanmasına yönelik hazırlanan bu çalışma kapsamında, öncelikle koruma, yeniden işlevlendirme ve ilgili kavramlar tartışılmıştır. Türkiye'den ve Avusturalya'dan olmak üzere işlevini kaybedip, terk edilmiş farklı endüstri alanlarında bulunan yapılar ele alınmış, seçilen yeni işlev sonrası yapılan müdahaleler İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Tazmanya Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Okulu üzerinden irdelenerek endüstri yapılarının eğitim yapısı olarak kullanımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The spaces that occur in accordance with the various needs of people can be transformed functionally with the effect of changing and developing conditions over time. The Industrial Revolution has also had a significant impact on human living conditions, leading to mechanization and the transfer of production to machinery and has brought about the first industrial buildings. The industrial buildings that embody the cultural and historical values of the modern era have been abandoned with the effect of technological progress over time. These abandoned buildings are destroyed over time. In order to protect these structures with large spatial volumes, which are under the influence of the modern period, reuse can be preferred as a current restoration method. Interventions in re-functionalization applications have various effects on structures. Within the scope of this study, which was prepared to determine the effects of these interventions on selected interior spaces, firstly, protection, re-functionalization and related concepts were discussed. They lost their function, including from Turkey and Australia, abandoned buildings, located in different industries were discussed. The interventions made after the selected new function were examined through the Faculty of Architecture of Istanbul Bilgi University and the School of Architecture and Design of the University of Tasmania to examine the use of industrial structures as educational structures.