Kurumsallaşmanın işe alım sürecine etkisi
The effect of institutionalization on recruitment process
  1. Tez No: 559635
  2. Yazar: SELMA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİROL BÜYÜKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ülkemizde insan kaynakları yönetimi kavramı, özellikle son yıllarda oldukça önemli bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda seçilen ve işe yerleştirilen kişileri elde tutabilmek adına insan kaynakları yönetiminin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İnsan kaynakları yönetiminde işe alımı gerçekleştirmeden önce alımı gerçekleşecek pozisyonların doğru belirlenmesi gerekmektedir. İşletmelerin, karlılık, süreklilik ve amaçlarına ulaşabilmesi; doğru seçilmiş, nitelikli personelleriyle mümkün olabilmektedir. Bununla birlikte işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve büyümeleri noktasında artan rekabet ortamıda göz önünde bulundurulduğunda kurumsallaşmanın kaçınılmaz olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı günümüz rekabet dünyasında işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için kaçınılmaz bir süreç olan kurumsallaşmanın işe alım sürecine etkisi olup olmadığı incelemektir. Çalışmada kurumsallaşmanın işe alım sürecine etkisinin olup olmadığı anket tekniğinden yaralanarak çalışılmıştır. Araştırmada veriler Konya Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 302 firmadan elde edilmiştir. Yapılan istatistikî analizler sonucunda kurumsallaşmanın, işe alım sürecini etkilediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan işverenlerin, şirketlerindeki kurumsallaşma seviyesine ilişkin düşünceleri, işe alım sürecinin yönetilme şekliyle yükselmekle birlikte, kurumsallaşmanın işe alım sürecine olumlu katkısı olacağını düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
In our country, the concept of human resources management has emerged as a very important term especially in recent years. In this direction, there are issues that human resources management has to take into consideration in order to keep the people selected and placed in the job. Before recruitment in Human Resources management, the positions to be taken must be determined correctly. Businesses can achieve profitability, sustainability and objectives; It is possible with its qualified personnel. However, it is seen that institutionalization is inevitable when the enterprises are considered to be able to sustain their existence and to grow in the competitive environment. The purpose of this study is to examine whether institutionalization has an impact on the recruitment process, which is an inevitable process for the enterprises to continue their existence in today's competitive world. In this study, the effect of institutionalization on the recruitment process has been studied by using the survey technique. The data were obtained from 302 companies in Konya Organized Industrial Zone. As a result of the statistical analysis, it was concluded that institutionalization affected the recruitment process. In addition, the opinions of the employers participating in the research about the level of institutionalization in their companies are considered to be increasing with the way the recruitment process is managed, but institutionalization will have a positive effect on the recruitment process.