Ratlarda egzersiz sonrası soya proteini ve amilopektin/krom kombinasyonu tüketiminin protein sentezi ve mTOR sinyal yolağı üzerine etkisi
The effect of soy protein and combination of chromium /amylopectin intake on protein syntesis and mTOR pathways in after exercise in rats
  1. Tez No: 559690
  2. Yazar: VEYSİ KAYRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, egzersiz uygulanan ratlarda soya proteini, amilopektin ve krom (SAK) kombinasyonunun protein sentezi ile bu sentezde (mTOR yolağı, IGF-I ve Akt) ve proteolizde (FOXO1; MURF1, MAFbx) rol oynayan sinyal yolakları üzerindeki etkisini araştırmak üzere yürütülmüştür. Çalışmada, 35 adet Wistar albino ratı rastgele beş gruba ayrılmıştır: (1) Kontrol (K); (2) Egzersiz (E); (3) Egzersiz + Soya Proteini (E + S); (4) Egzersiz + Soya Proteini + Krom (E + S + Cr); (5) Egzersiz + Soya Proteini + Amilopektin + Krom (E + S + A + Cr).
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to investigate the effect of the combination of soy protein, amylopectin and chromium (SAC) on protein synthesis, signal transduction pathways involved in protein synthesis (mTOR pathways, IGF-1 and Akt) and proteolysis (FOXO1; MURF1, MAFbx) in exercised rats. Thirty-five Wistar rats were randomly divided into 5 groups: 1) Control (C); 2) Exercise (E); 3) Exercise+Soy Protein (E+S); 4) Exercise+Soy Protein+Chromium (E+S+Cr) and 5) Exercise+Soy Protein+ Amylopectin +Chromium (E+S+A+Cr). Post-exercise ingestion of SAC significantly increased the fractional rate of protein synthesis (FSR), insülin, glycogen, and amino acid levels with the highest effect observed in E+S+A+Cr group (P˂0.05). However, SAC supplementation decreased the lactic acid concentration (P˂0.05).