Çağdaş cam sanatına cam dışı malzemelerin biçim ve anlam katkısı
Contribution of non-glass materials to contemporary glass art from the point of form and meaning
  1. Tez No: 559689
  2. Yazar: BİRNUR DERYA GEYLANİ
  3. Danışmanlar: PROF. NEZİHE LERZAN ÖZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma çağdaş cam sanatında kullanılan farklı malzemelerin esere biçim ve anlam açısından incelenip çözümlenerek, uygulamalarla yeniden yorumlanmasını konu almaktadır. Konuyu dört ana bölümde ele alan çalışmamın ikinci bölümünde tarihte sanatsal anlamda cam ve farklı malzemelerin birlikte kullanımından, Marchel Duchamp, Joseph Cornell gibi eserleri ile tarihe damgasını vuran sanatçılardan örneklerle, ülke ve bölgelere göre değişiminden bahsedilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, çağdaş cam sanatı tanımı ve kısaca açıklaması yapılarak, günümüzde cam sanatçıları arasında tartışmalı bir konu olan“Camda Ayrımcılık”hareketinden bahsedilmiş, cam ve cam dışı malzeme kullanan sanatçılardan örnekler verilerek, eserlerine anlam ve biçim katkısından, yorumlanarak çözümlenmesine değinilmiştir. Dördüncü bölümde cam ve cam dışı farklı malzemeler ile uygulamalar yapılarak, aşamaları anlatılmış, görsellerle desteklenmiştir. Camla birlikte kullanılan malzemelerin nasıl ve neden kullanıldığı açıklanarak biçim ve anlam katkısı irdelenmiştir. Sonuç kısmında ise çağdaş cam sanatında camın dışında kullanılan malzemeler ile eserlerin estetik ve biçimsel olarak farklı anlamlar kazanarak daha güçlü birer sanat eserine dönüşmesi vurgulanmıştır. Bu yolun çağdaş Türk cam sanatına ışık tutarak, gelişimine katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the contribution of different materials to the contemporary glass art with reading the meaning and delicate research on the artwork including self practices and performances. The study consists of four main sections. Second section dedicated to history of usage glass and other materials together in an art work with the examples of great artists such as Marcel Duchamp, Joseph Cornell. On the other hand mentioned to various material usage with glass in different nations. In the third section of the study examines the meaning of contemporary glass art shortly, and mention one of the most important argument between glass artist topic called Glass Sessionism. Moreover, it contains the list of the foreign and local glass artists who are working with the different materials with on their works, experiences and explanations about their issues. In the fourth section, there are photos and explanations of the working process of different materials usage together with glass. It gives clues about how and why did the ingredients used together. Lastly in the conclusion section of the study, Different materials usage at the contemporary glass art makes the art piece become more stronger and meaningful to tell its story behind. This will help to develop contemporary Turkish Glass Art.