Ichimoku Kinko Hyo göstergesinin teknik analizde kullanımı: Bist-100 hisse senetleri üzerinde bir uygulama
The usage of the Ichimoku Kinko Hyo indicator in technical analysis: An application on ISE-100 stocks
- Tez No: 559806
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ AKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Gelirlerinin tümünü harcamayan, diğer bir ifade ile tüketimlerinden daha çok geliri olan herkes potansiyel bir yatırımcıdır. Bu kişiler tüketimlerinden artan gelirlerini ister faiz karşılığında bankada tutsun ister bir gayrimenkul alsın, bir yatırım kararı vermiş olurlar. Hisse senetleri üzerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için doğru yatırım kararlarını almada kullanılan yöntemlerden biri teknik analiz yöntemidir. Teknik analiz yöntemi yatırımcı için çok sayıda önemli bilgiyi bir araya getirerek kısa süre içerisinde görsel olarak yatırımcının kullanımına sunması sebebiyle yatırımcıların hızlı ve doğru kararlar alabilmesine olanak sağlamaktadır. Son zamanlarda teknik analiz göstergelerine olan ilgi artmış ve daha fazla yatırımcı tarafından tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Bu çalışmada hisse senetlerinin seçimine ilişkin kararların verilmesinde uygulanabilir bir yöntem olup olmadığını belirlemek amacıyla teknik analiz yöntemi incelenmiş, önemli teknik analiz göstergelerinden biri olan Ichimoku Kinko Hyo göstergesi tüm bileşenleri ile birlikte örnekler ile açıklanmıştır. Uygulama kısmında Ichimoku Kinko Hyo göstergesinin BİST-100 Endeksi üzerinde 3 farklı periyottaki (saatlik, günlük ve haftalık) performansı ve uygulanabilirliği test edilmiş, satın al ve elde tut yöntemi ile karşılaştırılarak çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlara göre Ichimoku Kinko Hyo göstergesi BİST-100 Endeksi'nde yer alan hisse senetleri üzerinde uygulanabilir bir performans göstermiştir. Ayrıca teknik analiz yönteminin yatırımcılar için faydalı bir yöntem olduğu, uygun şartlarda kullanıldığında çok kârlı sonuçlara ulaşılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anyone who doesn't spend all their income, in other words, who has more income than their consumption, is a potential investor. These people make an investment decision whether they keep their income from their consumption in the bank or buy a real estate. For investors who want to invest in stocks, the technical analysis method is one of the methods that used to make the right investment decisions. The technical analysis method allows investors to make quick and accurate decisions by bringing together a large number of important information and making them visually available in a short period of time for the investors. Recently, interest in technical analysis indicators has increased and has become a preferred method by more investors. In this study, technical analysis method has been examined in order to determine whether there is a viable method in making decisions regarding the selection of stocks, the important tools used in this method have been discussed and Ichimoku Kinko Hyo indicator, which is one of the most important technical analysis indicators, has been explained by examples with all its components. In the practice stage of thesis, the performance and applicability of Ichimoku Kinko Hyo indicator on the BIST-100 Index were tested in 3 different periods (hourly, daily and monthly) and the results were compared with the buy and hold method. According to the study results, Ichimoku Kinko Hyo indicator performed a good performance on stocks listed in BIST-100 Index. In addition, study shows that the technical analysis method is a useful method for investors, and when it is used under appropriate conditions, very profitable results can be achieved.