Farklı branşlarda ve cinsiyetteki elit sporcuların imgeleme biçimlerinin incelenmesi
Investigation of i̇magery of elite sports in different branches and gender
  1. Tez No: 559852
  2. Yazar: ÖZLEM ENGELOĞLU DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Farklı branşlarda ve cinsiyetteki elit sporcuların imgeleme biçimlerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Elit düzeyde spor yapan katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan 4 maddelik kişisel bilgi formu ve Hall ve ark. (1998) tarafından geliştirilen, Kızıldağ ve Tiryaki (2000) tarafından Türkçe' ye uyarlanan sporda imgelenme envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Verilere bağımsız t testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Examination of the elite athletes in different branches and sex in the form of imagery. Material and Method: Participants engaged in sports at elite level, 4-item personal information form prepared by the researcher and Hall, developed by Mack, Paivio, and Hausenblas, Translated into Turkish by Kızıldağ and Tiryaki (2000) and the original format of the inventory, As a result of factor analysis, imagination inventory was used in the inventory which was seen to consist of 4 factors and 21 items. Obtained 311 data after entering IBM SPSS Statistics 21. 0 program 8 data with in accurate data were excluded from the analysis. For comparison of data with normal distribution (p> 0.05) in the analysis of the remaining 303 surveys independent t test, ANOVA and Pearson correlation analysis were used to determine the relationship between them.