Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan hekim ve hemşirelerin şiddet maruziyetinin ve bu durumun çalışanlar üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the exposure of physicians and nurses working in Düzce University Research and Application Hospital and the effects of this situation on employees
  1. Tez No: 663619
  2. Yazar: TUBA SAHİP KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN GAMSIZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Şiddet, insanlığın başlangıcından günümüze kadar insan hayatının bir parçası olan, tüm sosyal meslekleri, yaş gruplarını ve etnik grupları etkisi altına alan çağımızın en kontrolsüz sosyal olgularından biridir. Bu çalışmanın amacı Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hekim ve hemşirelerinin şiddete uğrama sıklığı, şiddete neden olan durumlar, şiddet sonrası tutum ile şiddetin kısa ve uzun süreli etkilerini incelemek, çalışanların tükenmişlik düzeylerini ölçerek şiddetle ilişkisini değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel özellikte olan araştırmamız Ekim 2020-Şubat 2021 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde farklı bölümlerde çalışan hekim ve hemşirelerle yürütülmüştür. Çalışmaya katılmak istememek ve aktif hasta bakmamak dışlama kriteri olarak belirlenmiş, 166 hemşire ve 190 hekim olmak üzere toplam 356 kişiye ulaşılmıştır. Çalışmada anket yöntemi kullanılmış olup, demografik bilgiler, çalışma koşullarıyla ilgili sorular ve son olarak şiddetle ilgili soruların olduğu 24 sorunun ardından, 22 soruluk Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile birlikte toplam 46 soru yöneltilmiştir. Bulgular: Araştırmamızda katılımcıların meslek hayatları boyunca şiddete uğrama sıklığı %74,4 bulunmuştur. En sık maruz kalınan şiddet türü %92,7 ile psikolojik şiddet olmuş, fiziksel şiddete maruziyet erkek cinsiyette (%22,7) daha sık rastlanmıştır (p=0,000).
Özet (Çeviri)
Purpose: Violence is one of the most uncontrolled social phenomena of our age, which has been a part of human life from the beginning of humanity to the present, affecting all social professions, age groups and ethnic groups. The aim of this study is to examine the frequency of being subjected to violence, situations that cause violence, post-violence attitude and short and long-term effects of violence, to evaluate the burnout levels of employees and to evaluate their relation with violence. Materials and Methods: Our descriptive cross-sectional study was conducted with physicians and nurses working in different departments at Düzce University Research and Application Hospital between October 2020 and February 2021. Not wanting to participate in the study and not caring for active patients were determined as exclusion criteria, and a total of 356 people, including 166 nurses and 190 physicians, were reached. Questionnaire method was used in the study, and after 24 questions including demographic information, questions about working conditions and finally, questions about violence, a total of 46 questions were asked together with the 22-question Maslach Burnout Scale. Conclusion: In our study, the frequency of the participants being exposed to violence throughout their professional life was found to be 74.4%. The most common type of violence was psychological violence (92.7%), exposure to physical violence was more common in the male gender (22.7%) (p = 0.000).