Removal of imidacloprid from wastewaters by ozonation and photo-ozonation
İmidakloprid'in atıksudan ozonlama ve foto-ozonlama ile uzaklaştırılması
  1. Tez No: 559897
  2. Yazar: BÜŞRA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Mikrokirleticilerin alıcı ortamlarda yaygın olarak bulunması, konvansiyonel atıksu arıtma tesislerinin bu tür kirleticileri gideremediğini açıkça göstermektedir. Belirli kirletici ve insektisit olan İmidakloprid'in (IMI), Yeşilırmak havzasındaki çeşitli atıksu arıtma tesisinin alıcı ortamında Çevre Kalite Standartlarını (ÇKS) (0,14 μg/L, yıllık ortalama) aştığı gözlemlenmiştir. ÇKS değerinin sağlanması ve Yeşilırmak havzasında yüzey suyu kalitesine erişilmesi için ileri arıtma yöntemlerinin incelenmesi amaçlanarak ozonlama ve O3/UV prosesleriyle su ve atıksudan IMI giderimi karşılaştırılmalı olarak ilk kez çalışılmıştır. Bu amaçla, farklı pH, ozon dozu, ozon gazı debisi, başlangıç IMI konsantrasyonu ve atıksuların IMI giderim kinetiği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yüksek pH'nın IMI ozonlamasında etkili olduğu görülmüştür. IMI gideriminde atıksu matrisinin etkisi ozonlama sırasında O3/UV'de gözlemlenenden daha belirgindir. Çalışılan bütün atıksu matrislerinde, UV ışınının OH• oluşumunu arttırmasından dolayı, IMI ve oluşan yan ürünlerin gideriminde O3/UV prosesi en iyi sonuçları vermiştir. 10 dakikalık arıtma süresince ozonlama ve O3/UV yöntemleri için IMI giderimi sırasıyla %55 ve %99,5'tir. IMI giderim mekanizması, IMI'in ozona karşı dirençli olduğunu ve indirekt mekanizma yoluyla esas olarak OH• tarafından giderildiğini kanıtlamıştır. IMI ile OH• arasındaki 2. derece hız sabitleri ozonlama ve O3/UV yöntemleri için sırasıyla 2,23×1011 ve 9,08×1011 M-1s-1 olarak hesaplanmıştır. IMI giderim yolu IMI'in parçalanması sırasında NO2 ve HNO2 kaybettiğini göstermiştir. Ayrıca, IMI'in ozonlama ve O3/UV prosesleriyle giderimi sonucunda benzer yan ürünlerin oluştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread occurrence of micropollutants in the receiving water bodies apparently shows that conventional wastewater treatment plants (WWTP) are not capable to remove these compounds. Imidacloprid (IMI), which is a specific pollutant and an insecticide, exceeded Environmental Quality Standards (EQS) value (0.14 μg/L, annual average) in several receiving water bodies of WWTPs in Yeşilırmak basin. With the aim of examining advanced treatment methods to meet EQS value and to achieve good surface water quality in Yeşilırmak basin, the removal of IMI from water and wastewaters by ozonation and O3/UV was comparatively studied for the first time. To this end, kinetic study under different pH, ozone doses, ozone gas flowrates, initial IMI concentration and wastewater matrices was sought. The higher pH was effective for IMI ozonation. The water matrix effect on IMI removal was more pronounced during ozonation, than during O3/UV. For all wastewater matrices, O3/UV led to the best results in terms of both IMI and degradation by-products' elimination since production rate of OH• enhanced under UV irradiation. Within 10 min treatment, IMI removal efficiencies in Milli-Q water were 55% and 99.5% during ozonation and O3/UV, respectively. IMI degradation mechanism proved that it is an ozone-resistant pollutant and is mainly degraded by OH• via indirect mechanism. The second-order rate constants of IMI reacting with OH• calculated as 2.23×1011 and 9.08×1011 M-1s-1 during ozonation and O3/UV, respectively. The IMI degradation pathway showed that IMI lost NO2 and HNO2. In addition, similar by-products were determined after IMI treatment by ozonation and O3/UV.