İmidaclopridin gideriminde mikroorganizma kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of usage possibilities of imidacloprid removal by microorganisms
  1. Tez No: 467444
  2. Yazar: SELİN IŞILDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ERTUĞRUL KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tez çalışmasında; dünyada ve ülkemizde yaygın kullanım alanına sahip, neonikotinoid insektisitlerden biri olan imidaclopridin biyogiderimi araştırılmıştır. Bu amaçla; pestisit uygulanmış tarımsal alanlardan alınan toprak örneklerinden on yedi adet fungus ve sekiz adet bakteri izole edilmiştir. En yüksek biyogiderim kapasitesine sahip üç fungusun biyogiderim etkinliğini arttırmak amacıyla melaslı besiyerinde, başlangıç pH değeri, başlangıç imidacloprid konsantrasyonu ve inkübasyon süresi gibi parametreler optimize edilmiştir. En yüksek biyogiderim verimi Acremonium sclerotigenum türünde elde edilmiş ve inkübasyonun 2. gününde 2.6 ile 6.7 mg/L imidacloprid varlığında %100 biyogiderim gözlenmiştir. Ortamdaki 44.0 mg/L imidaclopridin ise inkübasyonun 6. gününde %8.9 oranında uzaklaştırıldığı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler A. sclerotigenum biyokütlesinin imidacloprid gideriminde kullanım potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study; the bioremoval of imidacloprid, one of the neonicotinoid insecticides which is widely used in the world and in our country, has been investigated. For this purpose; seventeen fungi and eight bacteria were isolated from soil samples collected from pesticide applied agricultural areas. To increase the bioremoval capacity of the selected three fungi, parameters such as initial pH value, initial imidacloprid concentration, and incubation time were optimized in the molasses medium. The highest bioremoval yield was obtained in the Acremonium sclerotigenum strain at the end of second day incubation time as 100% for 2.6 to 6.7 mg/L imidacloprid concentrations. In the medium containing 44.0 mg/L imidacloprid, the fungus could remove 3.9 mg/L on the 6th day of incubation time. The results obtained in the study indicate that A. sclerotigenum biomass has potent usage in the removal of imidacloprid.