Terminal dönemdeki hastalara bakım veren hemşirelerin ölüme karşı tutumları, manevi destek algıları ve bunlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Nurses who care for patients in the terminal stage of attitudes toward death, perceptions spiritual support and investigation of the relationship between them
- Tez No: 559950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN İNCİ, DOÇ. DR. ZEHRA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, terminal dönemdeki hastaya bakım veren hemşirelerin ölüme ilişkin tutumları, manevi destek algıları ve bunlar arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla kesitsel, ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, terminal dönem hastalara bakım verilen kliniklerde çalışan biri devlet diğeri özel iki hastanede çalışan toplam 198 hemşire oluşturmuş, örneklem seçimine gidilmeyip araştırma hakkında bilgi verildikten sonra katılmayı kabul eden hemşirelerin hepsi örnekleme dâhil edilmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacılar tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Ölüme Karşı Tutum Ölçeği (ÖKTÖ) ve Manevi Destek Algısı Tespit Ölçeği (MDA) uygulanarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde veri tipine göre sayı ve yüzdelikler veya ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Sayısal veriler arasındaki ilişki Korelasyon Analizi ile gruplar arasındaki farklılık ise Kruskall Wallis Varyans Analizi ve Mann-Whitney U Testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin Ölüme Karşı Tutum Ölçeği (ÖKTÖ) Tarafsız Kabullenme ve Yaklaşım Kabullenme Alt Boyutu (ÖKTÖ 1. Alt Boyut) puan ortalaması 63.45±9.87, Kaçış Kabullenme Alt Boyutu (2. Alt Boyut) puan ortalaması 19.47±6.48, Ölüm Korkusu ve Ölümden Kaçınma Alt Boyutu (3. Alt Boyut) puan ortalaması ise 31.42±9.49'dur. Manevi Destek Algısı Tespit Ölçeği (MDA) puan ortalaması 50.98±7.98 olarak belirlenmiştir. MDA ile ÖKTÖ Tarafsız Kabullenme ve Yaklaşım Kabullenme Alt Boyutu (ÖKTÖ 1.
Özet (Çeviri)
This study, which is cross-sectional and correlational has been planned to investigate nurses' attitude toward death, their emotional support perceptions and relationship among these behaviors. This study consisted of a total 198 nurses working in two hospitals, 131 nurses working in state hospital and 67 nurse working in private hospitals. Samples were not selected spesifically. They were informed and asked about whether or not they were willing to participate the research. Instutional permissions, Ethics Committee approval and necessary consents were taken from participants. Research data were collected by using Personal Information Form, Death Attitude Profile-Revised Scale (DAP-R) and Emotional Support Perception Evaluation Scale which were created by researchers following literature review. Number and percentages or average and standard deviation values were used when evaluating data. While statistical parameters were analyzed by Correlation Analysis, group differences were assessed by using Kruskall Wallis Variance Analysis and Mann-Whitney U Test. Average values of Objective Adoption and Approach Adoption Subscale (DAP-R Subscale 1), Escape Adoption Subscale (DAP-R Subscale 2) and Fear of Death and Evasion from Death Subscale (DAP-R subscale 3) were 63.45±9.87, 19.47±6.48 and 31.42±9.49 respectively. Total Score of Emotional Support Perception Evaluation Scale (ESP) was found 50,98±7,98.