Palyatif bakım hastalarına bakım verenlerde bakım yükü, bakım yüküne etki eden faktörler ve hastanın nütrisyon durumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of caregiver burden, factors affecting caregiver burden, and the relationship between nutritional status of patients in palliative care
  1. Tez No: 870053
  2. Yazar: BERFİN MERVENUR GÜRLER ALTUNIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Palyatif bakım, hastaların hastalıklarını değerlendirirken hastaların ruhsal, sosyal ve diğer karmaşık ihtiyaçlarına cevap veren bir yaklaşımdır. Bu hastalara bakım verenler ise hastaların çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasında rol oynarlar. Bakım verme sürecinde çeşitli zorluklar yaşamaları nedeniyle bakım verenlerde bakım yükü oluştuğu çalışmalarda sıkça yer almaktadır. Bu bakım yükünün, özellikle komorbiditesi ve semptom yükü yüksek terminal dönemdeki palyatif bakım hastalarına bakım verenlerinde, küratif tedavi alanların bakım verenlerine göre daha fazla olduğu gösterilmektedir. Bu yükün bakım verenlerde birtakım rahatsızlıklara yol açtığının literatürde gösterilmesinden ötürü, bakım verenlerin de birer hasta haline dönüşmemesi adına çeşitli müdahale planlarının oluşturulması için çalışmalar yapmak önem arz eder. Bu yaklaşım, bakım alan hastaların nütrisyonel durumlarının iyileştirilmesine de katkı sağlar. Bakım verenlerin bakım yükünün azaltılması çift taraflı bir etki oluşturarak hem bakım verenlerin hem de bakım alan hastaların yaşam kalitesini artırabilir. Çalışmamız literatür ışığında, palyatif bakım hastalarının beslenme durumu ile bakım verenlerinin bakım yükü arasındaki ilişkiyi belirlemeyi ve bakım verenin yükünün hastanın beslenme durumu üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu konuda az sayıda çalışma olduğu için bu alanda yapılacak araştırmalar adına literatüre katkı sağlamak, çalışmamızın değerini artırmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel çalışma olarak planlanan bu çalışma, 20 Şubat 2024- 20 Haziran 2024 tarihleri arasında, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'ne bağlı palyatif serviste takip edilen 82 hasta ve primer bakım verenleri üzerine gerçekleştirilmiştir. Takip edilen hastaların olgu rapor formları oluşturuldu, palyatif bakım yatış endikasyonları, nütrisyon metodu, albümin ve prealbümin laboratuvar değerleri, NRS-2002 skorları tespit edildi. Laboratuvar verilerinin alt ve üst sınırları için Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin laboratuvar referans değerleri baz alındı. Hastaların bakım verenlerine 20 sorudan oluşan sosyodemografik veri formu ve 22 soruluk Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği uygulandı. Elde edilen veriler istatistiksel analize tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Palliative care is an approach that addresses the complex needs of patients, including their psychological and social needs, while evaluating their illnesses. Caregivers play a crucial role in meeting these diverse needs of patients. Studies frequently highlight that caregivers experience significant burdens due to the challenges they face during the caregiving process. It is shown that this caregiving burden is especially higher among caregivers of terminally ill palliative care patients with high comorbidity and symptom burden compared to those providing care to patients receiving curative treatment. Given that this burden can lead to various health issues for caregivers, it is crucial to develop intervention plans to prevent caregivers from becoming patients themselves. Such an approach also contributes to improving the nutritional status of the patients receiving care. Reducing the caregivers' burden can create a dual effect, enhancing the quality of life for both the caregivers and the patients. Our study aims to determine the relationship between the nutritional status of palliative care patients and the caregiving burden of their caregivers, and to examine the impact of caregiver burden on the nutritional status of the patients. This study aims to contribute to the literature as there are few studies in this area. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between February 20, 2024, and June 20, 2024, on 82 patients followed in the palliative care unit of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, and their primary caregivers. Case report forms for the patients were created, noting their palliative care admission indications, nutritional methods, albumin and prealbumin laboratory values, and NRS-2002 scores. The laboratory reference values from Başakşehir Çam and Sakura City Hospital were used for the lower and upper limits of these values. Caregivers were given a 20-question sociodemographic data form and a 22-question Zarit Caregiver Burden Scale.