Bölgesel ihtilaflar bağlamında Güney Çin Denizi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin bölge politikaları
Territorial disputes in terms of South China Sea and the Republic of China's regional policy
- Tez No: 560039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Devletlerin uluslararası sistemdeki varlıkları; sahip oldukları ekonomik, askeri ve sosyolojik olguların yanı sıra, bu olguların oluşumu sırasında gösterdikleri reflekslerle paralel biçimde ilerlemektedir. Uluslararası sistemin yegâne aktörlerinden biri kabul ettiğimiz devletlerin dış sınırlarını çevreleyen miğfer konumundaki bu refleksler, diğer aktörlerin faaliyetlerinden önce göz önünde bulunduracağı temel göstergelerin başında gelmektedir. Bu doğrultuda çalışmamızda ele aldığımız ihtilaflar, Asya-Pasifik Bölgesi içerisinde yer alan,“Güney Çin Denizi”olarak adlandırdığımız bölgenin kıyısında bulanan ülkeleri kapsamakta ve ihtilafa taraf olan ülkelerin sayısı ve de çeşitliliği açısından küresel bazdaki diğer örneklerinden tamamen ayrılmaktadır. Bu noktada,“Dünya üzerindeki bölgesel ihtilafların hiçbiri en az beş hak talebini içeren Güney Çin Denizi ihtilafı kadar fazla aktörlü ve karmaşık değildir.”yargısında bulunmak, çalışmamızın akademik kıymeti açısından yerinde bir tespit olacaktır. Aynı zamanda, ihtilafa dâhil olan kıyı devletlerin ihtilafa yönelik gösterdiği farklı refleksler; hayati çıkar noktasından, pragmatist pasiflik noktasına kadar uzayabilirken; Güney Çin Denizi'nin sahip olduğu jeo-politik ve jeo-stratejik özelliklerin getirdiği artılar ise, özellikle 21. yüzyılın gereklilikleriyle birleştiğinde, bu bölgenin üçüncü dünya savaşının merkezi konumuna gelebileceğini bizlere göstermektedir. Bu gösterge ise, sahip olduğu gücü ve kapasitesiyle Çin Halk Cumhuriyeti'nin Güney Çin Denizi'ne yönelik politikalarını şüphe ve merakla sorgulatmaktadır. Özellikle de 2016 yılında Çin Halk Cumhuriyeti aleyhine sonuçlanan Tahkim Mahkemesi Kararı'nın ardından, kapasitesini gün geçtikçe arttıran bu hegemon ülkenin atacağı adımlar ilgi, merak ve şüpheyle izlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Presence of states in international system goes hand in hand with their economic, military and sociological endowments as well as the reflexes the states shown in formation process of those endowments. Those reflexes, which can be regarded as galeas surrounding the outer borders of the one and only actor of the international system that are states, must be taken into consideration as main indicator before gazing at the moves of those states. In this respect, the disputes we have dealt with in our study cover the countries located in the Asia-Pacific Region, called in 'South China Sea' and are completely different from other global counterparts in terms of the number and diversity of the countries that are party to the dispute. At this point, it would be an appropriate assessment of the academic value of our work to judge that is none of the regional conflicts in the world are at least five actors with as many conflicts as the South China Sea dispute At the same time, the different reflexes that the coastal states involved in the conflict showed for the conflict; from the point of vital interest to the point of pragmatist passivity; The advantages of the geo-political and geo-strategic features of the South China Sea, combined with the requirements of the 21st century, show us that this region can become the center of the Third World War. This indicator, with its power and capacity, is questioning the policies of the People's Republic of China towards the South China Sea with suspicion and curiosity. In particular, after the Arbitration Court Decision, which was concluded against the People's Republic of China in 2016, this hegemonic country, which has been increasing its capacity day by day, is followed with interest, curiosity and suspicion.