İmam hatip lisesi öğrencilerinin okul tercihlerinde rol oynayan faktörler (Isparta örneği)
The factors that play role of imam hatip high school students' preferences of their schools (Isparta sample)
  1. Tez No: 560040
  2. Yazar: FULYA ŞATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Din eğitimi tartışması, ülkemiz tarihinde 1924 yılında öğretimin birleştirilmesi yasası ile gündeme gelmiştir. İlgili kanun gereği, din görevlilerinin profesyonel anlamda yetiştirilmesi amacıyla hem ortaöğretim hem de üniversite birimlerinin kurulması; din eğitimi konusunun uzun yıllar boyunca tartışılmasına sebep olan sürecin başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Tartışmanın merkezini din eğitiminin laiklik ilkesi ile ters düşüp düşmediği görüşü oluşturmaktadır. Görüşün her iki taraftan savunucularının müdahaleleri ile İmam Hatip Okulları çok çeşitli süreçler, değişim ve dönüşümlerden geçmiştir. Alanında uzman din görevlileri yetiştirerek bu açığı kapatmak amacıyla kurulan okullar, zaman içerisinde bahsi geçen değişim ve dönüşümlerden sonra, günümüzde diğer ortaöğretim kurumları gibi öğrencilerin istedikleri her alanda eğitim alabilecekleri öğretim kurumları olarak faaliyet göstermektedir. Bu çalışmada da İmam Hatip Liselerinde öğrenim gören öğrencilerin, bu okulları tercihlerinde rol oynayan faktörler 2016-2017 öğretim yılında Isparta il merkezindeki İmam Hatip Liseleri örnekleminde araştırılmıştır. Bu amaçla hazırlanan anketle, öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Elde edilen verilerden hareketle değerlendirmelerde bulunulmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; İmam Hatip liselerinde öğrenim gören öğrencilerin genel olarak İmam Hatip liselerinin temel işlevleri (din adamı yetiştirmek, yükseköğretime öğrenci hazırlamak, kız ve erkek çocuklarına isteğe bağlı din öğretiminin alınabileceği bir eğitim kurumu olmak) doğrultusunda bu okulları tercih ettikleri sonucuna varılmıştır. Diğer yandan; öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun ilde ikamet ettiği, anne babalarının eğitim düzeyleri ve gelir seviyelerinin, aynı zamanda öğrencilerin okullarına yerleşme puanlarının bir hayli düşük olduğu, tercih süreçlerinde anne baba yönlendirmesinin yanı sıra yakın akraba çevresinden de çok etkilendikleri, cinsiyetin tercihlerinde hiçbir etkisinin olmadığı, büyük çoğunluğunu yükseköğretime devam etmek istedikleri, eğitim almak istedikleri bölüm ve fakültelerin çeşitlilik gösterdiği, çoğunluğun rol model aldıkları biri / birilerinin olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The discussion of religious education became a current issue with the law on unity of education in 1924 in the history of our country. The establishment of both secondary and university units for the purpose of raising the religious officers professionally by this related law is accepted as the starting point of the process which caused the discussion of religious education for many years. The central point of the discussion is whether religious education contradicts with the principle of secularism. Imam Hatip Schools have undergone various processes, changes and transformations with the intervention of their advocates from both sides. After the changes and transformations that were mentioned, the schools which were established for the purpose of closing this gap by training experts in their fields, nowadays like other secondary education institutions, are the ones that students are able to receive education in every field which they want. In this study, the factors that play role for the preferences of the students who study at Imam Hatip High schools in the 2016-2017 Academic year for choosing these schools were searched in Isparta sample. The opinions of the students were enrolled via the questionnaire which was prepared for this purpose. The evaluations were made from the data which were obtained. In the lights of the evaluations; it is concluded that the students who study at Imam Hatip High Schools in general prefer these schools in accordance with the basic functions (training religious officials, preparing students to higher education, being an educational institution which can be taken of optional religious education) of Imam Hatip High Schools. On the other hand; it is also concluded that the vast majority of the students reside in cities, the level of the mothers and fathers' education and income and as well the students' scores which are used for being accepted into the high schools are quite low, besides the guidance of their mother and father, the students are influenced by their relatives so much during their school choice, gender has no effect on choosing their schools, a large majority of the students want to get higher education, the departments and faculties which the students want to get education vary and the majority of the students sees nobody as a role model.