Turizm sektöründe kriz öncesi ve kriz sürecinde çalışanların iş tatmininin karşılaştırılması: Kuşadası örneği
Comparison of job satisfaction of the workers in the pre-crisis and the crisis period in tourism sector: The case of Kuşadası
- Tez No: 560044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA MANAP DAVRAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Turizm sektörü yapısı gereği gerek ulusal gerekse de uluslararası boyuttaki krizlerden kolaylıkla etkilenmektedir. İşletmelerin kriz dönemlerinde uyguladığı yanlış politikalar işletmelerinin en değerli varlığı olan çalışanlarının iş tatmin düzeylerini düşürmektedir. Turizm sektörünün bir hizmet sektörü olması nedeni ile sunulan hizmetlerin büyük çoğunluğu çalışanlar tarafından sunulmaktadır. Bundan dolayı turizm sektörünün lokomotifi konumundaki konaklama işletmeleri gerek kriz dönemlerinde gerekse normal faaliyet dönemlerinde karlılıklarını ve faaliyetlerini sürdürmek için çalışanlarının iş tatmin düzeylerini yüksek tutmaları gerekmektedir. İş tatmini sağlanmış çalışanların, işlerini severek yaptığı, yüksek performans sergilediği ve verimliliklerini arttığı bilinmektedir. Konaklama işletmeleri, müşteri memnuniyetinin, kaliteli hizmetin ve yüksek karlılığın devamlılığı gibi hedeflere ulaşmak amacıyla çalışanlarının işlerinden tatmin olmalarını sağlamalıdır. Konaklama işletmeleri bu nedenle iş tatmin düzeyleri ile ilgili gerekli bilgi verilere ihtiyaç duyarlar. Bu çalışmada farklı dönemlere ait iş tatmin düzeyleri değerlendirilmiş ve gerekli veriler ortaya konulmuştur. Bu araştırmanın amacı, kriz öncesi ve kriz döneminde dört ve beş yıldızlı konaklama işletmesinde çalışan personelin iş tatmin düzeylerinin belirlenmesi, kişisel özelliklerine göre bu düzeylerin irdelenmesi ve dönemler arası karşılaştırmaların yapılmasıdır. Araştırmanın evrenini 2016 yılının Eylül ve Ekim aylarında Kuşadası'nda faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 16 otel işletmesinden veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 programında analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre çalışanların kriz sürecindeki iş tatmin düzeylerinin kriz öncesindeki iş tatmin düzeylerine göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism sector is easily affected from both national and international crisis because of its nature. The wrong strategies which are conducted in crisis periods by managements reduce job satisfaction of employees who are the most valuable existences for facilities. Because of being service sector, most of the services are fulfilled by employees in tourism sector. Since accommodation facilities are on the position of tourism sector's locomotive, they need to keep employees' job satisfaction on high level for ensuring profitable management and carrying on economical activities in both crisis periods and normal periods. It is known that the employees, who have job satisfaction do eagerly their work, give high performance and raise their efficiency. Accommodation facilities shall assure job satisfaction of employees for reaching the aim permanency of customer satisfaction, quality service and high profitability. That is why; the facilities need the data those are related to the level of job satisfaction. In this search, job satisfaction levels those belong to different periods are assessed and required data are put forth. The aim of this work is defining the job satisfaction level of employees who work in four and five star hotels in the period of crisis periods and before the crisis periods, examining those levels according to characteristic features of the employees and making comparisons between the periods. The research universe is composed of the employees who work in four and five star hotels in Kuşadası in September and October months of 2016. Data was collected from 16 different accommodation facilities during the search. The obtained data was analysed in SPSS 20.0 programme. According to the result of this search it is defined that the job satisfaction level of employees in crisis period is lower than the job satisfaction level before crisis periods.