Çocukluk çağı erken tip inek sütü ve yumurta alerjilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ige mediated cow's milk and egg allergy in children
- Tez No: 560230
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÜLKER TAMAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı IgE'ye bağlı inek sütü ve/veya yumurta alerjisi olan hastaların doğal seyrini araştırmak ve tolerans gelişimine etki eden faktörleri belirlemekti. Gereç ve yöntem: Bu çalışma Ocak 2013- Aralık 2018 tarihleri arasında İTF Çocuk Alerji Bilim Dalı'nda erken tip inek sütü ve/veya yumurta alerjisiyle takibe alınan 87 (%65,5 E) hastada retrospektif olarak yürütüldü. Dosyalardan demografik özellikler, klinik belirti ve bulgular, laboratuvar tetkikleri ve takip eden 1., 2. ve 3. yıllarda tolerans gelişim durumları kaydedildi. Bulgular: Hastaların semptomlarının başlama yaşı 5,1 ± 4,3 ay, tamamlayıcı beslenmeye geçiş 4,9 ± 2,0 aydı. Hastaların %34,5'inde ek alerjik hastalık, %32,1'inde ailede atopi öyküsü mevcuttu. Çocukta ve ailede (annede) en sık görüleni atopik dermatitti (sırasıyla %13,8, %6,9). En sık başvuru şikayeti ürtikerdi (%48,3). Hastaların total IgE düzeyleri 251,0 ± 875,1 kU/L, eozinofil yüzdeleri 4,8 ± 3,9 idi. İnek sütü sIgE, yumurta beyazı sIgE düzeyleri sırasıyla 12,3 ± 25,9 kUA/L ve 9,0 ± 20,5 kUA/L idi. Deri prik testleri (DPT) inek sütü için 22 (%34,2) hastada; yumurta beyazı için 17 (%51,5) hastada pozitifti. Yapılan 145 adet açık besin yükleme testi (BYT)'nin 32'si (%22,0) pozitif bulundu. Hastaların 48'inde (%55,1) üçüncü yılın sonunda besin alerjisi geçti [(inek sütü:31 (%42,2), yumurta:17 (%41,1)]. Ailede atopi öyküsünün besin alerjisinin kalıcı olma riskini artırdığı görüldü (p=0,049). DPT (p=0,012), inek sütü sIgE (p=0,010), kazein sIgE düzeyi (p=0,025), serum eozinofil yüzdesi (p=0,016) ile inek sütü toleransı arasında; eozinofil yüzdesi (p=0,006) ile yumurta toleransı arasında anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: İnek sütü ve yumurta alerjisi olan hastaların sadece yarısında tolerans gelişmesi, besin alerjisinin eski yıllara göre daha kalıcı olduğunu göstermektedir. Ailede atopi öyküsü olması, inek sütü alerjisi için inek sütü sIgE ve kazein sIgE'nin yüksek olması besin tolerans gelişiminde negatif prognostik faktörler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective:. The aim of our study was to define the natural history of IgE mediated cow's milk and/or egg allergy and identify the factors predicting the development of tolerance. Materials and methods: This is a retrospective study of 87 patients (65.5% M) who have been followed up with IgE-mediated cow's milk and /or egg allergy in the outpatient clinic of Pediatric Allergy Department, between January 2013 and December 2018. Demographic characteristics, clinical signs and findings, laboratory tests and tolerance development cases in the following 1st, 2nd and 3rd years were recorded from the files. Results: The age of onset of symptoms was 5.1 ± 4.3 months, and the transition to complementary feeding was 4.9 ± 2.0 months. Of the patients, 34.5% had additional allergic disease and 32.1% had a family history of atopy. The most common allergic disease was atopic dermatitis in personal (13,8%) and family (maternal) history of atopy (6,9%). The most common complaint was urticaria (48.3%). The total IgE levels of the patients were 251.0 ± 875.1 kU / L, and the eosinophil percentages were 4.8 ± 3.9. Cow's milk sIgE, egg white sIgE levels were 12.3 ± 25.9 kUA /L and 9.0 ± 20.5 kUA / L, respectively. Skin prick tests (SPT) were found positive in 22 (34.2%) patients for cow's milk; 17 (51.5%) patients for egg white. Of the 145 open oral food challenge tests (OFT), 32 (22.0%) were positive. Resolution developed in 48 (55.1%) patients at the end of the third year (cow milk: 31 (42.2%), egg: 17 (41.1%). The family history of atopy increased the risk of persistant food allergy (p = 0.049). Ther was a siginificant association between SPT (p = 0.012), cow's milk sIgE (p = 0.010) ,casein sIgE levels (p = 0.025), eosinophil level (p = 0.016) and cow's milk tolerance, and between eosinophil percentage (p = 0.006) and egg tolerance. Conclusion: Development of tolerance in only half of patients with cow's milk and egg allergy shows that the prognosis for the resolution of IgE-mediated food allergy is worse than previously reported. Family history of atopy and high cow's milk sIgE and casein sIgE levels were found to be negative prognostic factors for development of tolerance in cow's milk allergy.