Şizofrenide menstrüel döngü, kognisyon ve beynin dinlenim durumu aktivitesi: Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme çalışması
Menstrual cycle, cognition and restingstate activity of brain in schizophrenia: A functional mri study.
- Tez No: 560234
- Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ ALP ÜÇOK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ HAMAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Menstrüel döngü, ovaryen hormonların kognisyon, emosyon ve beynin işlevselliği üzerine etkilerini incelemek için iyi bir modeldir. Ovaryen hormonların görevle ilişkili beyin aktivitesi üzerinde önemli işlevleri olduğu gösterilmiştir; ancak dinlenim durumunda beynin işlevsel bağlantısallığı üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalar kısıtlı sayıda, var olan bulgular çelişkilidir. Şizofrenide ise ovaryen hormonların farklı etkilerinden bahsedilmektedir. Bu çalışmada, menstrüel döngü fazına/hormon düzeylerine bağlı olarak dinlenim durumu ağlarının işlevsel bağlantısallığındaki değişimler incelenmiştir. Bu kapsamda ovaryen hormonların beynin işleyişi ve şizofreni patogenezi üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda şizofreni hastası (N=13) (32 ± 7,67) ve sağlıklı kontrol (N=13) (30,08 ± 7,27) gruplarındaki katılımcılar, döngünün foliküler ve luteal fazlarında hormon düzeyleri, bilişsel işlevler, klinik belirtiler ve dinlenim durumu işlevsel MRG bulguları açısından incelenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Menstrual cycle is a favorable model for examining the influence of ovarian hormones on cognition, emotion and brain functions. Ovarian hormones are shown to have important effects on task-related brain activity, but few studies investigated their influences on functional connectivity at rest, and findings are inconsistent. However, different influences of ovarian hormones on schizophrenia were reported. The present study investigates resting state functional connectivity (Rs-FC) alterations related to menstrual cycle phase and/or hormone levels, and aims to contribute to the understanding of the effects of ovarian hormones on the pathogenesis of schizophrenia and brain functions. Therefore, schizophrenia patients (N=13) (32±7,67) and healthy controls (N =13) (30,08±7,27) were examined in terms of hormone levels, clinical symptoms, cognitive functions and resting state fMRI findings in follicular and luteal phases.