İşitme cihazı kullanan ve kullanmayan presbiakuzili geriatrik popülasyonun yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of quality of life the geriatric population with presbycusis who either use or not use hearing aid
  1. Tez No: 560233
  2. Yazar: GÖKNİL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Kulak Burun ve Boğaz, Geriatrics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Geriatrik popülasyondaki presbiakuzili bireylerin; en az altı aydır işitme cihazı kullananlar ile işitme cihazı kullanmayanların yaşam kalitesini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya katılan 65 yaş ve üzeri, bilateral orta ve orta-ileri derecede yaşa bağlı SNİK 113 gönüllüye; Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Yaşlı Modülü, Yaşlılar için İşitme Engeli Ölçeği (HHIE) ve en az altı aydır işitme cihazı kullanan bireylere, Uluslararası İşitme Cihazları Değerlendirme Envanteri Türkçe Versiyonu (IOI-HA-TR) uygulandı. Bireylerin; cinsiyeti, yaşı, işitme kaybı derecesi, işitme cihazı kullanma durumu ve ölçeklerin puanları incelendi. Bulgular: 113 katılımcının 71'i erkek, 42'si kadın, bireylerin yaş ortalaması 77.7 idi. Bireylerin 79'u orta, 34'ü orta-ileri derece SNİK idi. Çalışmaya işitme cihazı kullanmayan 64, kullanan 49 kişi katıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the quality of life who use a hearing device at least six months and don't use any hearing device the people with presbycusis in the geriatric population. Materials and Methods: The World Health Organization Quality of Life Instrument-Older Adults Module was administrated to 113 the volunteers aged 65 and over who had bilateral, middle and high-grade age-related sensorineural hearing loss. Additionally, the Hearing Handicap Inventory fort he Elderly (HHIE) and The Turkish version of the International Outcome Iventory for Hearing Aids (IOI-HA-TR) were carried out to the elderly and the individuals who had been using a hearing device for at least six months, respectively. Results: The average age of 71 men and 42 women who joined the study was 77.7. 79 participants and 34 participants among them have got moderate and moderate-to-severe hearing loss, respectively. there were 64 volunteers who don't use any device and 49 volunteers who use a hearing device.