Sistemlerin geliştirilmesinde mobil uygulamalarda kullanıcı geri bildirimlerinin önemi: Türkiye e-nabız örneği
System developed the importance of your feedback in mobil application example: e-pulse of Turkey
- Tez No: 560392
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT HAMİT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Health, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Transistörün keşfi ile ilk kişisel bilgisayarlardan günümüze gelene kadar olan süreçte devasa masaüstü bilgisayarlar yerlerini akıllı telefonlara ve tablet bilgisayarlara bırakmıştır. Açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi Android ve Apple firmasının cihazlarında kullandığı IOS işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlar için Google PlayStore ve AppStore uygulama marketlerden ücretli ya da ücretsiz olarak birçok yazılım indirilerek cihazların hayatınızı daha da kolaylaştırmasına imkân vermektedir. Tüm bu uygulamalar içerisinde şüphesiz en önemlileri sağlık uygulamalarıdır. Artık insanlar sağlık verilerine hızlı bir şekilde ulaşmak, sağlıklı yaşam ile ilgili bilgiler edinmek ve sağlık geçmişine hâkim olmak istemektedirler. Bu çalışmada, T.C Sağlık Bakanlığı'nın 2015 yılında hizmete sunduğu, Google PlayStore ve AppleStore uygulama marketlerden ücretsiz olarak indirilebilen Mobil e-Nabız uygulamasının, uygulama market üzerinden bırakılan toplam 3.965 kullanıcı yorumları; metin madenciliği yazılımları olan QDA MINER™ ve WORDSTAT™ yazılımları kullanılarak analizleri yapılmıştır. Mobil e-Nabız uygulamasının kullanım düzeyini belirlemek için 220 kişi üzerinden yapılan anket sonuçları IBM SPSS 32™ yazılımı kullanılarak önermeler test edilmiştir. Önermelerin amacı mobil uygulamaların kullanıma sunduğu farklı platformlarda kullanıcılar tarafından beğenilen yönleri ve hataları, yıldız derecelendirme ve yorumlar arasındaki ilişki ölçütleri ve tutarlılıkların belirlenmesidir. Yorumların analizi neticesinde uygulamanın geliştirilmesi gereken ve sorunlu yönleri ortaya konulmuştur. Ayrıca Yıldız derecelendirme seviyelerinin yazılımın geliştirilmesine yönelik katkı düzeyleri Mobil platformlar üzerindeki sürümler arasındaki yenilikler ve eksikliklerin analizleri yapılarak, kullanıcı katkıları sayesinde uygulamanın gelişiminin analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the discovery of the transistor, from the first personal computers to the present day, huge desktop computers were replaced by smartphones and tablet computers. The open source mobile operating system for Android and Apple smartphones with IOS operating systems used on their devices, Google PlayStore and AppStore application markets for free or for free downloading many software allows devices to make your life easier. Of course, the most important of all these applications is health practices. People now want to access health data quickly, learn about healthy living, and gain a good understanding of their health history. In this study, T.C Ministry of Health's service in 2015, mobile e-Pulse application, which can be downloaded for free from the Google Play Store and Apple Store application markets, a total of 3,965 user comments left through the application market were analyzed using the text mining software QDA MINER ™ and WORDSTAT ™. The purpose of the propositions is to determine the aspects and errors that are liked by users on the different platforms offered by mobile applications, the relationship criteria and consistency between star ratings and comments. As a result of the analysis of the comments, the problematic aspects of the application should be developed. In addition, the contribution levels of the Star rating levels to the development of the software were analyzed by analyzing the innovations and deficiencies between the versions on the mobile platforms and by analyzing the development of the application through user contributions.