Edirne-Hamzabeyli-Kalkansöğüt arasının yapısal özelliklerinin uygulamalı jeomorfoloji üzerine etkileri
The effects of structural features on applied geomorphology between Edirne-Hamzabeyli-Kalkansöğüt
- Tez No: 560458
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Geography
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu tez çalışması, Trakya'nın Türkiye sınırları içerisinde kalan kısmının kuzeybatı ucunda yer alan yaklaşık 512 km2 alan kaplayan ve kabaca Edirne-Hamzabeyli-Kalkansöğüt üçgeni arasında bulunan sahayı kapsamaktadır. Çalışmanın ana amacı, çalışma sahası genelindeki yapısal özelliklerin uygulamalı jeomorfoloji üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaca ulaşabilmek için, öncelikle alanın yapısal özelllikleri ortaya konmuştur. Bu yapısal özelliklerin, yerşekillerinin oluşum ve gelişimleri üzerindeki etkilerinin ortaya konulabilmesi için morfometrik analizler uygulanmış, saha ölçümleri yapılmıştır. Saha ölçümleri kapsamında tabakaların doğrultu, eğim açısı ve eğim yönü özellikleri Brunton Tipi Jeolog Pusulası kullanılarak ölçülmüş, kalınlık ölçümeri için ise uygun nitelikteki şerit metre kullanılmıştır. Çalışmanın masa başı analizlerinin büyük bir bölümü Arcgis 10.2 programı vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında çalışma boyunca Global Mapper 18, RockWorks 16, CorelDraw X7, Geomatica 2015 ve GeoRose programları yardımcı programlar olarak kullanılmıştır. Böylece sahanın yapısal özellikleri belirlenmiş, haritalanmış ve fotoğraflandırılmıştır. Sahanın belirlenen bu yapısal özelliklerinin uygulamalı jeomorfoloji özelliklerine etkileri su yönetimi, fiziksel planlama, doğal afet risk değerlendirmesi, yapı-yerleşim dağılışı ilişkisi, yapı-tarımsal faaliyet ilişkisi, yapı-ulaşım hatları ilişkisi gibi konular kapsamında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, sahanın çeşitli kısımlarının hem litolojik hem tektonik olarak farklı yapısal özelliklere sahip olduğu, bu yapısal özelliklerin drenaj sistemlerinin kuruluşu ve gelişimi üzerinde oldukça etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Aynı zamanda bu farklı yapısal özelliklerin uygulamalı jeomorfoloji özellikleri üzerinde yönlendirici ve kontrol edici bir rol oynadığı, değişen yapısal özelliklerle beraber uygulamalı jeomorfoloji özelliklerinin de değişime uğradığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes northwestern part of the Thrace Peninsula in Turkey borders, which is covers about 512 km2 and lies between the triangle of Edirne-Hamzabeyli-Kalkansöğüt. The main aim of this study is to investigate the effects of structural features on applied geomorphology throughout study area. In order to achieve this goal, at first; structural features of the study area were analyzed. Then, in order to obtain the understanding of existing effects of structural features on formation and development of landforms, morphometric analysis and field measurements were performed. Field works includes; measurements of strike, dip direction and dip angle features of stratums with Brunton Type Geological Compass and measurements of thickness of stratums with suitable tape measure. For big portion of the office work related the study, Arcgis 10.2 was used. In addition; Global Mapper 18, RockWorks 16, CorelDraw X7, Geomatica 2015 and GeoRose programs have been used as secondary programs throughout the study. Thus, structural features of study area were defined, mapped and photographed. At that point of the study, effects of the structural features on applied geomorphology, evaluated in various subjects like water management, physical planning, natural hazard risk evaluation, structure-settlement relationship, structure-agricultural activity realationship and structure-transportation lines relationship. Consequently, it has been concluded that different parts of the study area have different structural features both lithologically and tectonically, and structural features have effected organization and development of drainage systems. Also it has been seen that different structural features have controlled and have orientated features of applied geomorphology and with changing characteristics of structural features, applied geomorphology features have changed as well parallelly.