NATO'nun yumuşak gücü
NATO's use of soft power
- Tez No: 560457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN GÜDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Soğuk Savaşın sona ermesiyle birlikte tek kutuplu yeni bir dünya düzeni kuruldu. Bu dönemin öne çıkan tartışmaları demokrasi, insan hakları, uluslararası hukuk…vb. kavramlar ekseninde yapıldı. Uluslararası ilişkiler alanında görece istikrar ve barışın hâkim olduğu bu dönemde ilk defa Neoliberal Teori'nin de etkisiyle bazı bilim insanları tarafından“Yumuşak Güç”doktrini ortaya atıldı. Yumuşak güç birçok boyutu olan bir kavram olmakla birlikte Uluslararası İlişkiler alanında çoğunlukla Kamu Diplomasisi faaliyetleri şeklinde tezahür etmektedir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında bölgesel bir savunma amacına hizmet etmek üzere kurulan NATO ise Soğuk Savaş'ın son ermesiyle birlikte bir tür“kimlik bunalımı”yaşamaya başladı. 11 Eylül Saldırılarının yaşandığı 2001 yılı NATO açısından da bir milat oldu. Bu dönemde NATO“misyon arayışı”sorununa etkili bir çözüm bulmuş ve yukarıda anılan tartışmaların da etkisiyle kendini“küresel barış ve istikrarın koruyucusu”olarak konumlandırmıştır. Bu dönemde NATO angajman konularını ve coğrafi sınırlarını genişleterek, Transatlantik bölgesini savunma amacıyla kurulmuş bir örgüt olmaktan çıkarak, küresel güvenliğe tehdit olarak tanımladığı her türlü güce karşı dünyanın her yerinde mücadele etmeye hazır bir güce dönüşmeye çalışmaktadır. Bu dönüşümün başarılı olması büyük bir ölçüde İttifakın yumuşak gücünü ön plana çıkarmasına bağlıdır. İttifak bu gerçeğin farkındadır. Bu çalışmada NATO'nun Yumuşak Gücünü ön plana çıkarma gayretlerinin, başarılı olup olmadığı, yöneltilebilecek eleştiriler ve olası çözüm önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The end of the Cold War heralded the coming of a unipolar world order, where the main axis of discussions revolved around issues such as democracy, human rights, international law…etc. It is within the context of the post-Cold War period—characterized by greater peace and relative stability in international relations—some scholars began to elaborate under the influence of Neoliberal theory the doctrine of soft power. While this doctrine is a multi-dimensional concept, particularly in international relations, soft power is often emerges out of the activities of public diplomacy. NATO as an organization established as a regional system of defense after the Second World War had been experiencing a“crisis of identity”itself since the end of the Cold War. The 9/11 attacks in 2001 became a turning point for NATO, as the organization found itself a“new mission”and began to frame itself as the“protector of global peace and stability.”İn this period of time, partially inspired by such ongoing discussions, NATO gradually started embracing the instruments of soft power as well. NATO had indeed shifted in terms of its rules of engagement and geographic limits of operation from a regional organization of defense into a global security organization. This transformation has been closely related to the preferential use of soft power, which NATO strives to achieve. This study examines whether NATO's attempts in the use of soft power has been successful or not, and critically evaluates room for improvement in NATO's conduct of soft power.