Development of a new software for fabric defect detection and classification using image processing and machine learning methods
Görüntü işleme ve makine öğrenme yöntemleri kullanarak kumaş hata tespiti ve sınıflandırması
- Tez No: 560499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kumaş endüstrisindeki kalite kontrol, bir ürünün belirli parametreleri ve müşteri memnuniyetini karşılamasını garanti altına almaya yardımcı olan bir dizi standart veya kılavuz içermektedir. Kumaş hatası tespiti (inceleme olarak da bilinir), kusurları belirlemeyi ve kusurların yerlerini belirlemeyi amaçlayan bir kalite kontrol sürecidir. Bu tezin amacı, kumaş yüzeyindeki hataları otomatik olarak tespit etmek ve sınıflandırmak için görüntü işleme ve derin öğrenme yöntemlerine dayalı bir uygulama oluşturmaktır. Kusur tespitinde Fourier dönüşümü (DFT), Gabor filtreleri kullanılmış, (Fast-R CNN) sınıflandırmada kullanılmıştır. ortalama kare hataları (RMSE'ler) tespit ve sınıflandırma hatalarını hesaplamak için kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak, görüntü işleme yöntemlerinin, özellikle DFT'nin hata tespitinde kabul edilebilir bir doğrulukla kullanılabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Quality control in the fabric industry involves a set of standards or guidelines that help guarantee a product meets certain parameters as well as customer satisfaction. Fabric defect detection (also called inspection) is a quality control process aimed at identifying and locating defects. The aim of this thesis is to build an application based on image processing and deep learning methods to automatically detect the defects on the fabric surface and classify them. Discrete Fourier transform (DFT). Normalized cross-correlations, homogeneity equalization, and Gabor filters have been used in image processing, Faster Region Proposal Networks (Faster-R CNN) has been used in classification. The mean square errors (RMSE's) has been used for computing the detecting and classification errors. Based on the results obtained, it has been proved that image processing methods especially DFT can be used for the defect detection with acceptable results.