Development of an automatic yarn bobbin abrage detection system by machine vision technology
Abraj hatalarının iplik bobini üzerinde otomatik olarak tespit edilebileceği bir yapay görme sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 609187
  2. Yazar: ELİF GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, iplik bobinindeki abraj hatası ve alanın otomatik olarak tespit edildiği bir yapay görme sistemi geliştirilmiştir. Lifler farklı boyanabilirdik özelliklerine ve farklı ışık yansıtma özelliklerine sahiptir. İplik üretiminin farklı aşamalarında (harman ya da bobinleme aşamasında) kullanılan hammaddelerin kazara karışmasının bir sonucu olarak“abraj”olarak bilinen hata meydana gelmektedir. Abraj hataları boyalı kumaşlarda renk ve ton farkı olarak görülmektedir. Günümüzde, abraj hataları bobinlerde veya kumaşta kalite kontrol personeli tarafından gözle kontrol edilmektedir. Bu uzun zaman alan yorucu bir süreçtir. Yapay görme sistemleri ve otomasyon teknolojilerindeki yeni gelişmeler, üretim hattının her aşamasında daha hassas proses kontrolü ve kalite denetimi sağlamaktadır. Endüstri 4.0 teknolojileri ve görüntü işleme tekniklerindeki gelişmeler, son on yılda tekstil endüstrisindeki birçok alanda kullanılmaktadır. Görüntü işleme teknikleri genellikle, elyaf, iplik ve kumaş karakteristiğinin belirlenmesinde yüksek doğrulukta ve daha hızlı sonuçlarla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, iplik bobinlerinde abraj hatalarının tespit edilmesi için yapay görme sistemi tasarımı ve kurulumu gerçekleştirilmiştir. Görüntü işleme yazılımı geliştirilmiş ve farklı tiplerde abraj hatası içeren bobin numuneleri üzerinde uygulanmıştır. Sonuç olarak, geliştirilen yapay görme sisteminin başarısı istatistiksel olarak değerlendirilerek bobin abraj hatalarının %95,84 doğrulukta tespit edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In purpose of this study, a machine vision system which can automatically detect existence and area of abrage fault on yarn bobbin were developed. The fibers have different dyeability properties and different light reflection characteristics. As a result of accidental mixing of raw materials used at different stages of yarn production (in the blend or package phase), the fault known as“abrage”occurs. If the defective coils are converted to the fabric form, then there will be mistakes in color differences after dyeing process. The abrage faults are seen as color or shade difference on the dyed fabric. Nowadays abrage faults are controlled by the quality control personnel on the bobbins or on the fabric by eye. This process takes long time and it is very tiring. New developments in machine vision and automation technologies provide more sensitive process control and quality inspection in each stage of the production line. Developments in industry 4.0 technology and image processing techniques have been used in many areas in textile industry in last decade. Image processing techniques have been generally used for automatic detection of fiber, yarn and fabric characteristics with improved accuracy and quicker results. In this thesis study, a prototype machine vision system was designed and constructed for automatic detection of yarn bobbin abrage fault. Image processing software were developed and applied on bobbin samples including different types of abrage fault. Finally, the success of the developed machine vision system was statistically evaluated. It was determined that the bobbin abrage faults were detected with 95.84% accuracy.