Makilik alanların hukuksal statüsü ve Türkiye ormancılığı açısından önemi
  1. Tez No: 56054
  2. Yazar: ALİ AYHAN KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT AYANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
7. ÖZET Ülkemizin orman varlığı yeterli olmamasına rağmen, mevcut ormanlarımız da korunamıyarak hızla azalmaktadır. Bu azalma hem toplumun yasa dışı kazanımı sonucu olmakta, hem de siyasi iktidarların toplumun baskısı ile oluşturdukları kanuni düzenlemelerle olmaktadır. Bu şekilde kaybettiğimiz orman alanlarının büyük bir kısmını makilikler oluşturmaktadır. Maki, Akdeniz bölgesinin kserofit karekterde ve daimi yeşil olan ve boyları genellikle 1,5-2 bazen 3» 5 metreye ulaşabilen çalı ve küçük ağaçların oluşturduğu“bir bitki formasyonudur. Genellikle Akdeniz bölgesinde, eskiden mevcut ormanlardan arta kalmış bir alt tabaka olarak kabul edilmektedir. Yapılan hukuki düzenlemelerde önce orman kapsamı içi ne alman makilikler, 5653 sayılı kanun ile orman ve toprak muhafaza karekteri taşımayanlar orman tanımı dışında tutulmuşlardır. Kanunun uygulanması sırasında Ülkemizde 1950-1971 yılları arasında 815*975 na. alanda Maki îl'efıik Çalışması yapılmıştır. Bu çalışma sonunda 241.293 ha.lık bir- maki alanı orman rejimi içinde bırakılırken 574.682 ha.lık bir maki alanı ise orman rejimi dışına çıkarılmış tır. Bunun yanında makiliklerle ilgili bu resmi uygulamalar dışında, bir kısım makilikler de yasa dışı yollarla orman rejimi dışında faydalanmalara konu olmuşlar ve bu gibi alanlar daha sonra çıkarılan kanunlarla (1744, 2896, 3302 ve 3373 ) orman rejimi dışına çıkarılmışlardır. Bu kanunlar çerçevesinde de 1974-1996 yılları arasında 410.000 hektar ca -lık alan orman dışına çıkarılmıştır. Fakat ”bunun içinde makiliklerin ne kadar bir alan kapladığını kestirmek elimizde veriler bulunmadığından mümkün olamamaktadır. Ülkemizin ormanlarının hızla azaldığı günümüzde makilikler gelecekte yapılacak geniş çaplı ağaçlandırmalarda kullanılacak en önemli potansiyel alanlardır. Bunun yanın da özellikle kurak mıntıka ağaçlandırmalarında gerekli olan öncü bitki rolü ile yapılacak ağaçlandırmalara ekonomik açıdan büyük bir katkı sağlayacaktır. Dünyada en şiddetli şekilde erozyonun görüldüğü ülkemizde makilik sahalar erozyonu.önleyici bir formda olmalarından dolayı en iyi şekilde korunmalı ve İtalya'da yapılan uygulamalar takip edilerek bu sahaların koruya "tahvilleri sağlanmalıdır. Ülkemiz ormanlarının genel sahaya oranla azlığından ötürü makilikler her şart altında orman rejimi içinde tutul malıdır. Bu alanlar ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmalarında rezerv sahalar kabul edilmeli ve mevcut şartlarda bu alanlardan faydalanmanın yolları araştırılmalıdır. - 93 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY“ Legal statua Of Maqui se &oâ Their Importance Prom The Point Of Wiew Of Turkish Forestry. w Country forests are rapidly decreasing because of insufficient”protection in spite of incompetence of forest reserves. This decreasxnent is originated from unlawfull utilasiation of forests. Goverments making legal regulations against forests with political pressure of people. The great portion of loss lands by this way are maquies. Maqui is a plant formation to be accom plished with xerofit evergreen xerefit and evergreen schrubs and little trees which has maximum 3.5 meter height. Maqui is generally accepted as a lower plant coat which remained formerly existing forests in Mediterranian region» Maqui is included forest regimen at the beginning. By the alteration on 1950 non protective are exxcluded from forest regimen. Between 1950-1971 815*975 hectares of maqui land fixed and 574.682 hectares of that land seperately from forests. On the otherhawd some of these land has been an object of unlawfull utilication and later seperabed from forests by the act, 1744, 2896, 3302 and 3373. On the period of 1974-1996 410.000 hectares of total area has been separeted from forest. W.We have not any knowledge to say the real area of maqui in these land. Maqui areas are very important potential areas for future forest plantations. Specially for afforestration of humid areas maquies will be the base plant cover and play an important economic function to decrease expences. MWqui lands will be absolutely protected and converted, to forest as Italy because, of their anti-erosinal function. - 94-Because of in sufficiency of Turkey's forest reserve! maqui areas must be hold in forest regimen in ©very respect, also must be accepted as reserv aff ore strati on areas» -95 -