İstanbul-Bakırköy ve Zeytinburnu ilçelerindeki kentiçi ağaçlandırmalar ve kritiği
  1. Tez No: 56055
  2. Yazar: ALİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELİH BOYDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
V. ÖZET Bu araştırma ile Bakırköy ve Zeytinburnu ilçelerinde dört yol ve bir meydana ait ağaçlandırmaların aktüel durumları tesbit edilmiş ve sonuçlar analiz edilerek çözüm önerileri üretilmeye çalışılmıştır. Bu örnek çalışma alanları: Bakırköy Sahil Yolu Rio De Jenevia Caddesi, Zeytinburnu 58. Bulvar Caddesi, Yedikule Hastane Yolu ve Bakırköy özgürlük Meydanı'dır. Seçilen alanlarda mevcut ağaçların boy, çap, tepe başlangıcı, serbest kök çevresi, yola uzaklığı, ağaçlar arası mesafe ve tepe genişlikleri ölçülmüştür. Ayrıca bu ağaçların budama durumu, gövde eğrilikleri ve sağlık durumları bakımından da değerlendirmesi yapılmıştır. Bu veriler“Tür Seçimi”, 'Tesis Tekniği“, ”Bakım Tekniği"acısındanher cad ve meydan için ayrı ayrı irdelenmiştir. Bulgular araştırmaya konu olan cadde ve meydan ağaçlandırmalarında tür seçimi, dikim tekniği, dikim aralığı, ağaçların kaldırım ve refüjlerdeki konumu, aydınlatma elemanlarıyla ilişkisi ile bakım konularına gereken önemin verilmediğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca ağaçlandırma ve alt yapı tesislerini yapan birimler ile gerekli koordinasyonun sağlanmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bulguların analizi sonucu tür seçimi, dikim tekniği ve bakım tekniği açısından gerekli öneriler yapılmış ve kent ağaçlandırmalarında kent ığaçlarının yönetimi vurgulanmıştır. 89
Özet (Çeviri)
SUMMARY URBAN PLANTATIONS IN BAKIRKÖY VE ZEYTİNBURNU, ISTANBUL, AND THEİR EVALUATİON. Through this research, the recent situation of plantations belonging at four roads and one square in Bakırköy and Zeytinburnu has been determined and a number of proposals for solution have been put forward by analysing the result. These sample working areas are as follows: Bakırköy Coast Road, Rio De Jener io street, 58. Blou levard street, Yedikule Hospital Road, libarty square fl sight, height diameter, height to live crown and crown diameter of the trees, dimonsion of the planting basins, distanse from the road distance from the trees in the chosen areas have been measured. Moreaver there trees have been evaluated in terms of pruning, crowheadness, of the bole and health. This data has been studied in terms of“selection of species”,“planting technique”, and“maintenance technique”. The findings have shown that in the plantation of the above mentioned roads and square, sufficient care wasn't taken in the following points: selection of species technique, plantin distance, the location of the trees in the pavements and traffic island, their relationship with ullumination devices an maintenance. Furthermore, it has been found that neccessary courdination between the plantation and infrastructure units wasn't fulfiled. Proper suggestions with respect to selection of species have been made upon the analysis of the findings, and this importance of urban trees in urban plantation has been emphj sized. 90