Türk Medeni Hukuku'ndaki yasal önalım hakkının markada uygulanması
Applying the legal right of preemption in the Turkish Civil Code to trademarks
- Tez No: 560561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Türk Medeni Hukuku'ndaki Yasal Önalım Hakkının Markada Uygulanması incelenmiştir. Çalışma, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Önalım hakkı ve marka hakkı ayrı ayrı incelenmiş, bu hakkın marka üzerinde uygulanması konusu ele alınmıştır. Türk Medeni Kanunu'nun taşınmazlar için öngördüğü yasal önalım hakkı ile Sınai Mülkiyet Kanunu'nun markalar için öngördüğü yasal önalım hakkı karşılaştırılmıştır. Yasal önalım hakkının marka üzerinde uygulanması konusunda paylı mülkiyet ilişkisi, önalım olayı, yasal önalım hakkının ileri sürülmesi ile hakkın kullanılmasının sonuçları açıklanmıştır. Tartışmalı hususlara değinilmiş, olması gereken hukuk açısından değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, applying the legal right of preemption in the Turkish Civil Code to trademarks is examined. The study consists an introduction, three sections and a conclusion part. The right of preemption and trademark were handled separately and the application of this right on the trademark was studied. The legal preemption right of the Turkish Civil Code for the immovable property and the Industrial Property Code for the trademark were compared. On the application of the right of legal preemption on the trademark joint ownership, the preemption event, the claim of the right to legal preemption and the results of the exercise of the right has been explained. Controversial issues have been mentioned and considerations have been made in terms of the law.