Sağlık çalışanlarının çalıştıkları birime göre el hijyenine yönelik inanç ve uygulamalarının incelenmesi
The i̇nvestigation of health workers beliefs and practices for hand hygiene by departments
  1. Tez No: 560560
  2. Yazar: YAĞMUR ARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR TÜREYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma; hastanenin dahili, cerrahi, acil servis ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan sağlık çalışanlarının (hekim ve hemşire) el hijyenine yönelik inanç ve uygulamalarını incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi dahili, cerrahi, acil servis ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan hekim ve hemşireler oluşturmaktadır (n=600).Araştırmanın örneklemini,çalışmaya katılmayı kabul eden 110 hemşire,89 uzman hekim ve 61 asistan hekim oluşturmaktadır (n=260). Araştırmada veriler, birebir görüşme yöntemi ve oluşturulmuş olan ölçekler ile toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Bireysel Tanıtım Soru Formu, El Hijyeni İnanç Ölçeği ve El Hijyeni Uygulamaları Envanteri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatiksel analizinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından değerlendirilerek; toplanan verilerin sayı ve yüzdelik dağılımları, ortalama ve standart sapmaları tek tek tablolar halinde verilmiştir. Verilerin analizinde sayı yüzde dağılımı, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla iki grubun ortalamaları arasında bağımsız iki grup t testi, Mann Whitney-U testi, ikiden fazla grubun ortalamalarının karşılaştırılmasında ANOVA ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma katılan sağlık çalışanlarının %61.5'i kadın (n=160),%42.3'ü hemşire (n=100),%77.7'si lisans mezunudur (n=202).Araştırma örnekleminin yaş ortalaması 35.7+7.41,çalışma yılı 11.9+7.8, şu an çalışılan servisteki çalışma yılı 5.06+4.44 dür. Çalışanların %45.1'i 8 saatlik nöbet sistemiyle çalıştığını belirtmiştir. El Hijyeni İnanç Ölçeği ortalama puanı 87.50+9.35,El Hijyeni Uygulama Envanteri ortalama puanı 64.67+5.03, El Hijyeni İnanç Ölçeği'nin El Hijyeni Önemi ve İnanç alt boyutu puan ortalaması sırasıyla 65.06+6.79 ve 25.17+6.03 bulunmuştur. Çalışmamızda sağlık çalışanlarının el hijyeni uyumu yüksek düzeyde bulunmuştur. Bu duruma, servis ve kurum içinde verilen planlı hizmet içi eğitimlerin ve enfeksiyon kontrol komitesinin etkili planlamalarının olduğu düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler; El hijyeni; sağlık çalışanları; İnanç.
Özet (Çeviri)
This research; that is a descriptive and cross-sectional was planned, determine the beliefs and practices of the health care workers hand hygiene (physicians and nurses) working in the internal, surgical, emergency and intensive care units of the hospital. The population of the study consisted of physicians and nurses working in the internal, surgical, emergency and intensive care units of the Bozyaka Training and Research Hospital (n = 600). Our sample (n = 260) consisted of 110 nurses, 89 expert physicians and 61 assistant physicians who agreed to participate in the study. Data were collected through one-to-one interview method and data collection tools. Data collection tools are The Personal Information Questionnaire developed by the researcher, Hand Hygiene Belief Scale and Hand Hygiene Practices Inventory. SPSS 21.0 (SPSS 21.0) computer program used for statistical analysis of the research data. Researchers evaluated number and percentage distributions of the collected data, average and standard deviations given as individual tables. İt was used number-percentage distribution, independent samples t test and Mann Whitney-U for relationship between two groups, ANOVA and Kruskal Wallis to compare the more than two groups. 61.5% of the health workers participated in the study were women (n = 160), 42.3% were nurses (n = 100) and 77.7% were undergraduate (n = 202). The average age of the research sample was 35.7 + 7.41, and the study year was 11.9+. 7.8, the current service working year is 5.06 + 4.44. 45.1% of the employees stated that they worked with an 8-hour shift. Hand Hygiene Belief Scale average score was 87.50 + 9.35, Hand Hygiene Practice Inventory average score was 64.67 + 5.03, Hand Hygiene Importance sub-scale mean score was 65.06 + 6.79 and belief sub-scale mean score was 25.17 + 6.03. In our study, healthcare worker's hand hygiene compliance was found to be high. It is thought that inservice training and the infection control committee's effective plans. Keywords; Hand Hygiene; Healthcare Workers, Belief.