Türkiye karasularında orkinosların (Thunnus thynnus l. 1758) avcılığı ile meteorolojik faktörlerin ilişkileri
- Tez No: 56073
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK K. ORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Türkiye Karasularında orkinosların (Thunnus Thynnus L.1758) Avcılığı ile Meteorolojik Faktörlerin ilişkileri Bu çalışmada Türkiye denizlerinde orkinosların avcılığı ile meteorolojik faktörlerin ilişkisi araştırıldı. Avcılığa etki eden çeşitli meteorolojik olay ve oluşumlar olduğu halde orkinos avcılığına etki eden meteorolojik faktörlerden deniz suyu sıcaklığı, rüzgar hızı ve yönü esas olarak alındı. Araştırma 1992-1994 yıllan arasındaki dönemde av yasağının uygulandığı haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylan hariç diğer aylara göre deniz suyu sıcaklığı rüzgar hız ve şiddeti ve tutulan orkinos miktarının grafiklerle karşılaştırması şeklinde yapılmıştır. Balık miktarları 1992-1994 yıllan arasında İstanbul Balık Hali'ne avcılığın yapıldığı bölgelerden gelen miktarlardır. Bu araştırmada, deniz suyu sıcaklığı 14 - 15 °C, rüzgar hızı 1-3 m/s arasında olduğu zaman orkinos miktarlarında bir artma görülmüş ve balıkçıların avcılığa çıkma sayısının arttığı tespit edilmiştir. Buna paralel olarak, kötü hava koşullarının avlanmaya çıkan balıkçı teknelerini olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır. -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Relationship Between Tuna (Thunnus thynnus L.1758) fishing in Turkish Coastal Waters and Meteorological Factors In this study, the relationships between tuna fishing in Turkish coastal waters and meteorological factors were investigated. Among the meteorological factors affecting fishing, sea water temperature, wind speed and direction were investigated and examined using graphs. Accordingly, it was possible to determine the optimal temperature ranges for each region. It was not possible to determine any relationships between wind speed and direction, sea water temperature and the catch. The investigation was conducted, for each month between 1992-1994 fishing seasons (i.e. except June, July, august, September). Hereby the amount of tuna caught, sea water tempeature, wind speed and direction were compared using graphs. The catch which are the fish brought to the Istanbul Fish Market from the fishing regions during 1992-1994 were considered. In this investigation by sea water temperatures between 14 - 15 °C, and wind speeds of 1 - 3 m/s an increase in the bluefin tuna catch and fishing effect was observed. It was also observed that bad wheather affected the efficiency of the fishing boats adversely. -46-